16 / 05 / 19

Tomasz Bąk z Nagrodą Barańczaka

Tomasz Bąk za książkę „Utylizacja. Pęta miast” Wydawnictwa WBPiCAK otrzymał Nagrodę im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej 2019 roku.

Tomasz Bąk z Nagrodą Barańczaka

Tomasz Bąk za książkę „Utylizacja. Pęta miast” Wydawnictwa WBPiCAK otrzymał Nagrodę im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej 2019 roku.

Nie jestem politykiem i nie mogę powiedzieć, że ta Nagroda mi się po prostu należała – Tomasz Bąk, po odebraniu Nagrody.

15 maja, na uroczystej gali Poznańskiej Nagrody Literackiej, w Collegium Maius UAM, Nagrodę im. Adama Mickiewicza odebrał Wiesław Myśliwski – prozaik, dramaturg, scenarzysta i redaktor. Jeden z najwybitniejszych żyjących polskich pisarzy. Nagroda im. Adama Mickiewicza, także w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej, przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury.

Do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla młodych twórców za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury i humanistyki nominowanych było troje autorów: Tomasz Bąk – za książkę „Utylizacja. Pęta miast” (Wydawnictwo WBPiCAK, 2018); Mira Marcinów – za książkę „Historia polskiego szaleństwa” (Fundacja Terytoria Książki, 2017); Dawid Szkoła – za książkę „Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu” (Wydawnictwo Officyna, 2018).
 


Tomasz Bąk, w podziękowaniu za Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka, powiedział między innymi:

/…/ Wersy z oporu i uporu, które pozostawił nam Stanisław Barańczak, nie tylko nie tracą na aktualności, ale także – niestety – mogą być aktualizowane w nowych kontekstach – w kontekstach, których prawdopodobnie wolelibyśmy sobie oszczędzić. /…/ Być może zgodzą się Państwo, że w kontekście państwa, w którym przewodnią rolę partii przejęły dwie grupy rekonstrukcyjne; państwa, w którym orkiestra górnicza otwiera szczyt klimatyczny, a artykuł 196 kodeksu karnego jest ostatecznym rozwiązaniem kwestii duchowości, cóż – być może zgodzą się Państwo, że choć zmieniło się naprawdę wiele, to tak naprawdę prawie wszystko pozostało bez zmian. Nie wiem, czy można to nazwać radosną konstatacją, ale też przecież wiersz nie musi być radością. /…/

Laureat Nagrody im. St. Barańczaka 2019 dziękował także imiennie całemu wydawnictwu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. W naszym wydawnictwie ukazały się wszystkie dotychczasowe tomy poetyckie Tomasza Bąka („Kanada”, 2011, Nagroda Silesiusa 2012 za debiut, nakład wyczerpany; „[beep] Generation”, 2016, książka dostępna; „Utylizacja. Pęta miast”, 2018, nakład wyczerpany, nominacja do Silesiusa 2019 w kategorii Książka Roku).


Tomasz Bąk, z tomu „Utylizacja. Pęta miast”

Nie róbmy polityki

Popatrzcie, mamy czyste ręce
zakute w kajdany

 

Krótki wiersz o Łodzi i/lub o życiu

małe zwycięstwa
– raczej porażki –
WIELKIE NIEPOROZUMIENIE
 


Poznańska Nagroda Literacka to wspólna inicjatywa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Miasta Poznań. Przyznawana jest w dwóch kategoriach od pięciu lat. W poprzednich latach Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej otrzymali inni młodzi poeci za książki publikowane w Wydawnictwie WBPiCAK: Kira Pietrek (2015), Małgorzata Lebda (2017) i Szczepan Kopyt (2018).
 


Informacja i zdjęcia: Wojciech Biedak-WBPiCAK
 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: