19 / 05 / 17

Poznańska Nagroda Literacka za „Matecznik”

Laureatką Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka została  Małgorzata Lebda za książkę „Matecznik”, wydaną przez Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu. Gratulujemy!

Nominacje do Poznańskiej Nagrody Literackiej

Małgorzata Lebda została laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej 2017 – Nagrody Stypendium im. Stanisława Barańczaka za tom poezji MATECZNIK wydany przez WBPiCAK.

Nagrodę im. Adama Mickiewicza odebrał prof. Tadeusz Sławek.

Nominowani do Nagrody im. St. Barańczaka byli także: Anna Cieplak za powieść MA BYĆ CZYSTO i Jacek Hajduk, autor nowego przekładu poezji Kawafisa KANON.154 WIERSZE.

Nagrody wręczono 19 maja wieczorem na gali Poznańskiej Nagrody Literackiej w Sali Wielkiej CK Zamek. W laudacji na cześć Małgorzaty Lebdy poeta i członek Kapituły Nagrody Jarosław Mikołajewski powiedział m.in.:

MATECZNIK to książka losu cudzego, który staje się naszym własnym. To tomik franciszkański – w sensie braterstwa i siostrzeństwa, jedności ze światem. Lebda napisała książkę wybitną – wyważoną w słowach, sprawiedliwą w obrazach.

Wzruszona Małgorzata Lebda, dziękując za nagrodę, dedykowała ją swoim rodzicom. Podziękowała także całemu zespołowi wydawnictwa WBPiCAK z Mariuszem Grzebalskim na czele, zaznaczając, że wydawnictwo to wykonuje znakomitą pracę dla polskiej literatury.

Prof. Tadeusz Sławek  w swoim podziękowaniu za Nagrodę im. Adama Mickiewicza zastrzegł, że zawsze pracował tylko nad tym, by „ucho lepiej słyszało, a rozum tylko trochę krytyczniej dokonywał refleksji”. Mówił także o współpracy uniwersytetów i miast, jako ostoi wolności. Na razie z mizernymi skutkami, skoro ani władze, ani politycy aspirujący do władzy nie chcą – wśród powszechnych zapewnień o chrześcijaństwie swoich zasad – przyjąć siedmiu tysięcy uchodźców, w znacznej części pewnie kobiet i dzieci, które szukają schronienia. Dodał, że jest to powód do dalszej pracy, która stoi przed uniwersytetami i miastami.


Była to III edycja Poznańskiej Nagrody Literackiej, fundowanej przez UAM i Miasto Poznań. Nagroda Mickiewicza przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury. Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka – za znaczący dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórców, którzy nie przekroczyli 35 lat.

Małgorzata Lebda jest poetką, fotografką, doktorem nauk humanistycznych, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jest ultramaratonką i taterniczką. Dzieciństwo spędziła w beskidzkiej wsi Zeleźnikowa Wielka. W wydawnictwie WBPiCAK ukazały się dwa tomy poezji Lebdy: GRANICA LASU (nakład wyczerpany) i MATECZNIK. Ten ostatni tom autorka dedykowała ZIEMI, ale pisała myśląc o ojcu. Jak powiedziała w rozmowie z Jerzym Sosnowskim na gali Poznańskiej Nagrody Literackiej:

– Ojciec pełnił w naszym domu funkcję „matecznika”. On był punktem, który nas wszystkich łączył i nadawał rytm całym dniom. /…/ Ta książka to pożegnanie z nim. Bo ojciec odszedł w taki sposób, że nie mogłam się z nim pożegnać. To był mój dług i wewnętrzna potrzeba  – wstawałam w nocy i pisałam. Ostatni wiersz powiedział mi, że to już koniec. Tego wiersza nie jestem w stanie przeczytać publicznie. Po prostu – nie jestem w stanie i nigdy nie przeczytam.


Na zdjęciach:
Małgorzata Lebda – laureatka Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2017 za książkę poetycką “Matecznik”, wydaną przez WBPiCAK. Także fragmenty Gali Poznańskiej Nagrody Literackiej  (Nagroda im. A. Mickiewicza i Nagroda-Stypendium im. St. Barańczaka):  rozmowa z laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza – prof. Tadeuszem Sławkiem i nominowanymi do Nagrody im. St.Barańczaka: Małgorzatą Lebdą, Jackiem Hajdukiem (autorem przekładu poezji Kawafisa) i Anną Cieplak (autorką powieści “Ma być czysto”), prowadzona przez Jerzego Sosnowskiego. Podziękowania Małgorzaty Lebdy, także dla wydawcy – WBPiCAK i Mariusza Grzebalskiego z zespołem. Na zdjęciach także członkowie kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej, rektor UAM – prof. Andrzej Lesicki i wiceprezydent Poznania – Jędrzej Solarski.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Biedak

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: