Nominacje do Poznańskiej Nagrody Literackiej

Książka „Zimowanie” Urszuli Honek, wydana przez WBPiCAK, została nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium Stanisława Barańczaka.

logo Poznańskiej Nagrody Literackiej i tekst: nominacja 2022

22 kwietnia 2022 ogłoszone zostały nazwiska nominowanych do Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Z przyjemnością informujemy, że wśród wyróżnionych znalazła się Urszula Honek za tom „Zimowanie”, opublikowany w Wydawnictwie WBPiCAK.

Nominowani są także: Anna Dżabagina za książkę „Kalkowska. Biogeografia” (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria) oraz Maciej Jakubowiak za zbiór esejów „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” (Wydawnictwo Czarne).

Laureata Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 28 maja 2022 w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza 2022 został prof. Stanisław Rosiek – historyk literatury, eseista i wydawca, związany od 1977 roku z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Gratulujemy!

Więcej na stronie Poznańskiej Nagrody Literackiej

Nowy tom Urszuli Honek pełny jest ludzi i natury: nie tylko ogródków i zarastających z wolna cmentarzyków, pośród których mijało dzieciństwo podmiotki, ale i rozpadających się domów, czy pełnych kurzu zakamarków, w których chowała się jako dziewczynka. Wspominani ludzie nader często bywają tu zaś anonimowi (nawet jeśli obdarzeni imionami), balansujący na granicy realności i marzenia, dawno martwi lub osuwający się w zapomnienie. Tym samym książka buduje własne, zaskakujące środowisko, pełne życia, towarzystwa i przyrody, lecz zarazem ciche i uśpione, napełniane wszechogarniającą nicością: wymykającymi się snami, gasnącym światłem oraz nadchodzącą i przypominaną śmiercią. Wstrząsająca koegzystencja martwoty i żywotności owocuje niepodrabialnym klimatem tomu, portretującego płodne możliwości pustki, ciszy i pamięci.

Urszula Honek (ur. w 1987 r.) – autorka książek poetyckich Sporysz (2015) i Pod wezwaniem (2018). Laureatka Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Narody Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Nagrody im. Adama Włodka. Pochodzi z Racławic (k. Gorlic). Mieszka w Krakowie.