10 / 05 / 18

Nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA

Książka Natalii Malek pt. „Kord”, opublikowana w Wydawnictwie WBPiCAK, znalazła się wśród tegorocznych nominacji do nagrody.

Nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA 2016

9 maja 2018 r. Kapituła 13. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA ogłosiła nominacje w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do konkursu zgłoszono w tym roku 426 tytułów.

Wsród pięciu nominowanych w kategorii poezja znalazł się tom Kord Natalii Malek, opublikowany w Wydawnictwie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. 

Gratulujemy!

Laureatów w poszczególnych kategoriach poznamy podczas uroczystej w dniu 31 sierpnia 2018 r. w Gdyni.

Więcej >>>

O autorce:

Natalia Malek (1988) – poetka, kuratorka wydarzeń literackich. Autorka dwóch książek poetyckich pt.: Pracowite popołudnia (2010) i Szaber (2014, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia). Najmłodsza z Solistek z: Antologii poezji kobiet 1989-2009. Wiersze i teksty o sztuce publikowała w ogólnopolskiej i zagranicznej prasie kulturalnej. Od pięciu lat współtworzy cykl feminariów pt. Wspólny Pokój w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, prowadzi spotkania na temat literatury krajów anglosaskich oraz związków literatury i sztuk wizualnych. Mieszka w Warszawie.

Mariusz Grzebalski, szef wydawnictwa WBPiCAK, o książce:

Kord Natalii Malek zwraca uwagę nawet swoim wyglądem. Jako jedna z nielicznych została uwolniona od rygorów graficznych serii Biblioteka Poezji Współczesnej. Na jej stronach praktycznie wszystko ma znaczenie – czcionka, światło, interlinia, osadzenie tekstów u dołu strony, wakaty przed towarzyszącym wierszom niepokojącymi zdjęciami Anny Grzelewskiej. W samych tekstach najciekawsze jest chyba to, że one nic sobie nie robią z naszych czytelniczych przyzwyczajeń. Wpadamy w nie znienacka, od razu – ktoś do nas coś mówi, na różne sposoby i tematy, czasem konkretnie, czasem nie. Język zapętla się i meandruje, wędruje po różnych rejestrach, ale ani na moment nie przestaje intrygować. Wiele pięknych zdań i jeszcze więcej rzadko używanych słów.


Piotr Kieżun (kulturaliberalna.pl)  

komentuje tegoroczne nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2018. Fragment tekstu „Pablopavo czy Masłowska”z 9 maja 2018 r.:   

/…/ (utwory Natalii Malek z tomu „Kord”) Są ostre, ironiczne, minimalistyczne, z często załamanym rytmem, ale niepozbawione pewnej dozy tradycyjnie pojmowanej liryczności, którą możemy znaleźć głównie w doborze słów i metafor. Miesza się w tym tomiku wysokie z niskim, prywatne z publicznym, ironia z powagą. A do tego co jakiś czas poetka decyduje się wbić szpilę w nasze inteligenckie rozdęte ego, jak w wierszu „Co robić, gdy milczy liberalna inteligencja?”/…/

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: