18 / 05 / 20

Nominacje do Literackiej Nagrody Gdynia 2020

Książka poetycka Tomasza Bąka „Bailout” oraz przekład Piotra Sommera „Co robisz na naszej ulicy” – wydane przez WBPiCAK – nominowane do nagrody w Gdyni.

w lewym dolnym rogu zdjęcie: na drewnianym blacie leżą dwie książki

w lewym dolnym rogu zdjęcie: na drewnianym blacie leżą dwie książki, widoczne tytuły: Bailout i Co robisz na naszej ulicy; do góry i z prawej czarne tło, na tym czerwony napis: nominacje 2020 oraz logo Nagrody Literackiej Gdynia: nazwa nagrody na białym polu w czerwonej ramce

15 maja 2020 kapituła Literackiej Nagrody Gdynia ogłosiła nominacje do finału 15. edycji prestiżowych nagród, które przyznawane są w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza i przekład.

Do nagrody zgłoszono w sumie 537 tytułów, spośród których kapituła pod kierunkiem prof. Agaty Bielik-Robson wyróżniła 20 finałowych książek – po pięć w każdej kategorii.

Wśród nominacji znalazły się książki opublikowane w zeszłym roku w Wydawnictwie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Są to:

  • w kategorii poezja: Bailout Tomasza Bąka

oraz

  • w kategorii przekład na język polski: Co robisz na naszej ulicy – tłumaczenie Piotra Sommera poezji Charlesa Reznikoffa.

(Wydawnictwo WBPiCAK w najbliższym czasie planuje dodruk tych pozycji)


W uzasadnieniach nominacji czytamy m.in.:

Kategoria poezja, tradycyjnie, nadal ma się dobrze. Tu w piątce znaleźli się: Tomasz Bąk, nasz rodzimy Ginsberg ery późnego kapitalizmu, z wizyjnym „Bailoutem” (…)

W tym roku jednak najmocniej chyba wypadła kategoria przekład na język polski, w której króluje poezja autorów dotąd w Polsce mało znanych i czytanych: fantastyczne tłumaczenie Charlesa Reznikoffa, twórcy „Złotego Jeruzalem”, w mistrzowskim wykonaniu Piotra Sommera („Co robisz na naszej ulicy”)

Więcej o nominacjach do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia tutaj>>>

Laureatów Nagrody poznamy podczas Gali Finałowej w Muzeum Emigracji w dniu 28 sierpnia 2020 roku.


Poezja wydawana w Poznaniu przez WBPiCAK zdobywała nagrody w Gdyni już czterokrotnie:

– w 2008 roku tomem „Pensum” Adama Wiedemanna
– w 2010 roku tomem „Dwa fiaty” Justyny Bargielskiej
– w 2016 roku tomem „Nice” Barbary Klickiej
– w 2019 roku tomem „Sny uckerm
ӓrkerów” Małgorzaty Lebdy.


Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: