17 / 05 / 21

„Dziewięć dni w ścianie” z nominacją

Jury Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej podczas konferencji prasowej w dniu 17 maja 2021 roku ogłosiło nominacje do Nagrody za rok 2019 i 2020. 

logo: dwa czerwone listki

logo: dwa czerwone listki

Jury Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej podczas konferencji prasowej w dniu 17 maja 2021 roku ogłosiło nominacje do Nagrody za rok 2019 i 2020. 

Miło nam poinformować, że wśród piątki autorów nominowanych za książkę wydaną w 2019 roku znalazł się Jakub Kornhauser z tomikiem „Dziewięć dni w ścianie”, opublikowanym w Wydawnictwie WBPiCAK.

Pozostali nominowani to:

Anna Adamowicz „Animalia”
Justyna Bargielska „Dziecko z darów”
Joanna Mueller & Joanna Łańcucka „Waruj”
Michał Sobol „Wieść”.

Autorzy nominowani do nagrody za książkę wydaną w 2020 roku to:

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska „Rośliny mięsożerne”
Adam Kaczanowski „Zabawne i zbawienne”
Tomasz Różycki „Kapitan X”
Mirka Szychowiak „Uwaga, obiekt monitorowany”
Urszula Zajączkowska „Piach”

Wszystkim nominowanym gratulujemy!

Ogłoszenie laureatów nastąpi podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody – 10 lipca br.


Film z ogłoszenia nominacji dostępny na FB

Więcej o nagrodzie na stronie: http://nagrodaszymborskiej.pl/
 


Jakub Kornhauser (1984) – poeta, tłumacz, eseista, redaktor, literaturoznawca, wykładowca akademicki. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował trzy tomy wierszy, za Drożdżownię (2015) otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Ostatnio wydał monografię Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje (2017), tom esejów Wolność krzepi oraz przekład prozy Gherasima Luki Bierny wampir (oba 2018). Redaktor prowadzący serii wydawniczych „awangarda/rewizje” (Wydawnictwo UJ), „Rumunia Dzisiaj” (Universitas) i „wunderkamera” (Instytut Mikołowski). Redaktor pism „Nowa Dekada Krakowska” i „Romanica Cracoviensia”, były redaktor „Literatury na Świecie”. Mieszka w Krakowie.


Patryk Szaj o książce:

W „Dziewięciu dniach w ścianie” Jakub Kornhauser kontynuuje swoje eksperymenty surrealistyczno-awangardowe. Książka na pierwszy rzut oka wydaje się podobna do „Drożdżowni”, jednak dość szybko dostrzega się również rozbieżności. Nowy tom jest bardziej skomplikowany formalnie: więcej tu stylizacji, gier z konwencjami, nawiązań i aluzji, zarysowują się też, a jednocześnie bardzo szybko rozmazują, rozmaite wątki, z których wyróżnić można np. „ekologiczny”, „polityczny” i (z pewnym wahaniem) „postsekularny”. Wreszcie: duży nacisk został położony na kompozycję – poszczególne teksty wchodzą ze sobą w dialog, tworzą obszerniejsze, misternie zawiązane cykle, a nawet coś w rodzaju fragmentarycznej minipowieści, tak że granica między poematem prozą a prozą poetycką, i tak dość płynna, ulega tu jeszcze większemu rozchwianiu. Przede wszystkim jednak nie brak w tomie znaków rozpoznawczych autora: dowcipu i niezwykle bogatej (ale, co ważne, nie puszczonej samopas) wyobraźni.

Książkę „Dziewięć dni w ścianie” można kupić w naszym sklepie internetowym.
 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: