
Seryjni poeci 72

Wraz z poznańskim Centrum Kultury Zamek mamy przyjemność zaprosić na kolejną, specjalną edycję Seryjnych Poetów – naszego cyklu spotkań z poetami i poetkami prezentującymi świeżo wydane książki w Wydawnictwie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Zbliżająca się edycja jest specjalna, ponieważ gościć będziemy trójkę autorów, których książki poetyckie otrzymały nominacje do Nagrody Literackiej „Nike” za rok 2020. Aż trzy nominowane książki z naszego wydawnictwa to niewątpliwie powód do małego poetyckiego święta. Nominacje otrzymali:
- Jacek Podsiadło za tom „Podwójne wahadło”;
- Edward Pasewicz za tom „Sztuka bycia niepotrzebnym”;
- Justyna Kulikowska za tom „Tab_s”.
Justynę Kulikowską w jej drugiej książce interesuje świat najbardziej aktualny – materialno-cyfrowe, proceduralne i klasowe nieporządki w jakich obracamy się globalnie. Zza cybernetycznej, zimnej metaforyki wyłaniają się jednak konkretne podlaskie realia i lokalne społeczności, a głos poetki nie nazywa może uczuć, do których odnosi, ale daje wiele znaków, także buntu: politycznego i egzystencjalnego.
Także Edward Pasewicz w swoim dziewiątym tomie kontestuje rzeczywistość polityczną. Wątkom antyklerykalnym towarzyszy tu, zwyczajowo już u krakowskiego autora, plan buddyjskiej metafizyki, wobec której rozpościera się całość doświadczenia. Choć świat nie wydaje się jakoś jedynie miejscem cierpienia. Opiewane jest więc ciało poprzez odważne obrazy homoerotyczne, sławione są także inne ziemskie formy życia; jak nigdy wcześniej poeta wraca do swojej młodości. Pasewicz jest tu nadal jednym z najbardziej muzycznych i wizyjnych poetów współczesnej polszczyzny.
Jacek Podsiadło, poeta zbuntowany od zawsze, nie tyle „ustatecznia swój bunt”, co poszukuje dla niego ukorzenienia, wyjaśnienia, ram historycznych – przyjmuje często postawę archeologa, tłumacza przeszłości, pośrednika, za którego pomocą ożywają obrazy Zagłady, ale też złożone w całość strzępki pięknego świata zanikających tradycji, kultur, zwyczajów i przedmiotów. Refleksja o przeszłościach zanurzona jest silnie w codzienności – w „dziś”, we „wczoraj”, a zestawienie tak różnych kierunków poszukiwań zdaje się chronić przed sentymentalną ckliwością, czy fatum powtarzającej się historii, otwierając ku afirmacji Życia.
Rozmowy poprowadzi badacz poezji współczesnej i jej krytyk Piotr Śliwiński, a wydarzenie odbędzie się w Poznaniu, w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek, we wtorek 10 sierpnia 2021 o godzinie 18.00 (będzie także transmitowane online na profilach facebookowych: Zamek Czyta, Centrum Kultury Zamek).
Goście: Justyna Kulikowska, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło
Prowadzenie: Piotr Śliwiński
10 sierpnia 2021, godzina 18.00
Bilety: 2 zł
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82, Sala Wielka
Spotkanie transmitowane także na fb CK Zamek, Zamek czyta
Zobacz także: Poezja z WBPiCAK nominowana do NIKE 2021