
Seryjni poeci 70

29 czerwca 2021 zapraszamy na spotkanie z Seryjnymi poetami. Spotkanie odbędzie się w Sali Wielkiej Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz za pośrednictwem streamu.
Goście: Tomasz Bąk, Anna Fiałkowska, Marcin Sendecki
Prowadzenie: Piotr Śliwiński
29 czerwca 2021, godzina 18.00
Bilety: 2 zł
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82, Sala Wielka
Spotkanie transmitowane także na fb ck zamek, zamek czyta
Organizatorzy: CK ZAMEK, Wydawnictwo WBPiCAK
Promowane książki:
- „O, tu jestem” (2021) Tomasza Bąka,
- „gorączka” (2021) Anny Fiałkowskiej.
- „Do stu” (2020) Marcina Sendeckiego,
Tomasz Bąk (ur. w 1991 r.) – kolektyw schizofreniczny, autor czterech książek poetyckich i jednoaktówki Katedra (Wydawnictwo papierwdole, 2019). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SIlesius w kategorii debiut za tom Kanada (WBPiCAK, 2011), Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. Stanisława Barańczaka za tom Utylizacja. Pęta miast (WBPiCAK, 2018) oraz Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezja za Bailout (WBPiCAK, 2019). Mieszka w Tomaszowie Mazowieckim.
„O, tu jestem”
Tomasz Bąk to jeden z najważniejszych poetów młodego pokolenia, uhonorowany wieloma wyróżnieniami (w tym Nagrodą – Stypendium im. Stanisława Barańczaka i Nagrodą Literacką Gdynia). W najnowszym tomie proponuje on czytelnikom i czytelniczkom nie tylko rozpoznawalne już, przenikliwe spojrzenie na problemy współczesnej polityki, ekonomii i kultury, wyrastające z odpowiedzialnego traktowania twórczości poetyckiej, ale i zaprasza w podróż przez rozmaite językowe idiomy. Bąk czerpie inspirację między innymi ze znakomitych autorów amerykańskich, przydając im charakterystycznie polskiego – w wielu znaczeniach – brzmienia. Owocuje to książką wielowymiarową, bogatą stylistycznie i treściowo, potwierdzającą ogromne znaczenie poety w dzisiejszym życiu literackim.
Anna Fiałkowska (ur. w 1994 r.) – poetka. Debiutowała poetycko w 2018 roku książką lalka bellmera wydaną nakładem Wydawnictwa WBPiCAK. Publikowała wiersze, recenzje i felietony w kilkunastu magazynach internetowych i papierowych, m.in. w „Przekroju”, „ArtPapierze”, „Wakacie on-line”, „Fabulariach”, kwartalniku „KONTENT” oraz na stronie Korporacji Ha!art. Obecnie pracuje nad debiutem prozatorskim. Tworzy kanał o literaturze i kulturze na platformie YouTube pod pseudonimem Annie Warhol. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
„gorączka”
Jak żyć w świecie, który nabiera sensu jedynie w drodze autosugestii (czytaj: samooszukiwania się), w świecie z datą ważności ogłaszaną co rusz alarmującymi nagłówkami, które ostatecznie jedynie usypiają, choć po drodze zaszczepiają w nas nieusuwalny niepokój?
Jaką rolę społeczną (ale też tę wobec samej siebie) przybrać spośród tak rozmaitych, obecnych w katalogu kultury współczesnej na wyciągnięcie ręki, kiedy okazuje się, że warunki wyboru wyznacza nadal, skrzętnie pomijany na kolorowych zdjęciach, znój pracy najemnej i stałych momentów gry w dorosłość, kobiecość, cykliczność natury i miasta, a nawet przewrotną powtarzalność najbardziej intymnych wydarzeń?
Wiersze Anny Fiałkowskiej już w pierwszej książce gorączkowo, boleśnie i z wielką precyzją krążyły wobec tych i podobnej wagi pytań. W nowym tomie poetki tytułowa „gorączka” zdaje się być stanem ducha, w którym można próbować na nie prawdziwie odpowiedzieć.
Jednak dać odpowiedź sobie i przekazać ją w wierszu oznacza jednocześnie: przekroczyć przezroczystość scen codzienności i języka tak racjonalnie stawiającego diagnozy, czy nawet i niekiedy: wyrwać dobie moment między nocą a dniem, by znaleźć (w) sobie niepodległe (wobec wszystkich i wszystkiego) miejsce. Nie po to jednak by uciec, choć to kuszące, ani po to, by wytwarzać czcze majaki, lecz po to, by walczyć z tymi, które zbyt często i zbyt masowo nawiedzają i pętają wyobraźnię. To walka we dnie i we śnie – walka na wiersz i życie.
Marcin Sendecki (ur. w 1967 r. w Gdańsku) dorastał w Tomaszowie Lubelskim, mieszka w Warszawie. Debiutował w 1992 roku tomem Z wysokości . Jest autorem kilkunastu książek i arkuszy poetyckich, a także współautorem (z Andrzejem Sosnowskim i Bohdanem Zadurą) przekładu Trzech poematów Jamesa Schuylera (Biuro Literackie, 2012). Wspólnie z Marcinem Baranem i Marcinem Świetlickim zredagował dwa zbiory wierszy kryminalnych: Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler (Zebra, 1997) i Żegnaj, laleczko . Wiersze noir (EMG, 2010). Opublikował też antologię Pogoda ziemi. Wiersze polskie po 1918 roku (Eurograf, 2010). Jego tom Przedmiar robót (BL, 2014) został nagrodzony Silesiusem, zaś W (BL, 2016) wyróżnione Nagrodą „Odry” i Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej. Ostatnio wydał napisany wspólnie z Marcinem Baranem poemat Koniec wakacji (wydawnictwo j, 2019) oraz autorski wybór wierszy [Ka] (PIW, 2019).
„Do stu”
Poezja Marcina Sendeckiego jeszcze nigdy nie była tak wzruszająca, jak w najnowszym tomie. Autor jeszcze nigdy nie był tak blisko swego mistrza - Jarosława Iwaszkiewicza. Poeta uwielbiający gry i maskarady jeszcze nigdy nie odsłonił kart tak, jak robi to w Do stu. Ale bez obaw, to wciąż ten sam Sendecki, doskonale operujący formą, żonglujący słowem, z genialnym rymem, charakterystyczną frazą. I mimo wszystko wcale nie tak prosty do rozszyfrowania.