
Seryjne poetki w Krakowie

Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu i De Revolutionibus Books&Cafe w Krakowie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Seryjni poeci”.
Gościć będziemy: Urszulę Honek i Kingę Skwirę.
Prowadzenie: Marcin Świątkowski.
Promowane książki:
Urszula Honek „Zimowanie”, WPiCAK, Poznań 2021.
Kinga Skwira „Wszystko już było dotykane”, WBPiCAK, Poznań 2021.
Sobota, 16 października 2021 o godz. 17.00
De Revolutionibus Books&Cafe
Kraków, pl. Wszystkich Świętych 6
Zarejestrowane spotkanie zostanie udostępnione na kanale YouTube De Revolutionibus.
Kinga Skwira – ur. w 1996 r., studentka filozofii, publikowała w „Helikopterze” i „Nowej orgii myśli”. Mieszka na warszawskiej Woli.
Debiut Kingi Skwiry jest debiutem nietypowym, bo opowiadającym o przesycie i gniciu. Już początkowe utwory konfrontują nas ze śmiercią: butwiejącym, parnym latem, zapachem rozkładającego się mięsa i fermentujących owoców. Pośród takiej scenerii opisywana jest młodość: w teorii krzepka, śmiała i witalna, w praktyce zaś – upływająca w kurzu, pocie i zmęczeniu, pośród rozgrzanego betonu i usychających roślin. Dzieciństwo i dorastanie podmiotki, stanowiące jedne z najistotniejszych w tej książce tematów, nigdy nie są idealizowane: dojrzałość – a nawet przejrzałość – wyznacza charakter całego prezentowanego spektrum afektów i myśli, nie pozwalając na złudzenia i przekłamania. Opowieść o początku staje się tu więc historią nie tyle o końcu, ile o zabójczym nadmiarze życia; stale towarzysząca bohaterce konsumpcja – mdłych i nadpsutych pokarmów i treści, przedwczesnej, a więc cierpkiej erotyki – prowadzi w końcu do nieuleczalnej, dziewczyńsko-starczej obserwacji klęski urodzaju, którą odkrywa się z niekłamaną fascynacją.
Urszula Honek (ur. w 1987 r.) – autorka książek poetyckich Sporysz (2015) i Pod wezwaniem (2018). Laureatka Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Narody Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Nagrody im. Adama Włodka. Pochodzi z Racławic (k. Gorlic). Mieszka w Krakowie.
Nowy tom Urszuli Honek pełny jest ludzi i natury: nie tylko ogródków i zarastających z wolna cmentarzyków, pośród których mijało dzieciństwo podmiotki, ale i rozpadających się domów, czy pełnych kurzu zakamarków, w których chowała się jako dziewczynka. Wspominani ludzie nader często bywają tu zaś anonimowi (nawet jeśli obdarzeni imionami), balansujący na granicy realności i marzenia, dawno martwi lub osuwający się w zapomnienie. Tym samym książka buduje własne, zaskakujące środowisko, pełne życia, towarzystwa i przyrody, lecz zarazem ciche i uśpione, napełniane wszechogarniającą nicością: wymykającymi się snami, gasnącym światłem oraz nadchodzącą i przypominaną śmiercią. Wstrząsająca koegzystencja martwoty i żywotności owocuje niepodrabialnym klimatem tomu, portretującego płodne możliwości pustki, ciszy i pamięci.
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, realizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Marcin Świątkowski, redaktor kwartalnika „Kontent” patronującego cyklowi spotkań poznańskiego wydawnictwa w Krakowie.