
Humanistyka Środowiskowa

Miło nam poinformować, że Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zainaugurowało właśnie nową serię literacką w swej ofercie.
Humanistyka Środowiskowa – to seria, która prezentować będzie książki z zakresu ekokrytyki, animal studies, plant studies, filozofii antropocenu, posthumanizmu, ekonomii ekologicznej czy historii środowiskowej. Wszystkie te dziedziny pytają o kwestie: znaczenia, kultury, wartości, sprawczości, porządków etycznych i społecznych oraz paradygmatów ekonomicznych w kontekście kryzysu ekologiczno-klimatycznego, sprawiedliwości środowiskowej, solidarności międzygatunkowej, odkryć etologii czy wpływu człowieka na geologię Ziemi. Choć poszczególne nurty humanistyki środowiskowej udzielają na powyższe pytania rozmaitych, nierzadko rozbieżnych odpowiedzi, ich wspólnym mianownikiem jest przekonanie o konieczności zasypania przepaści pomiędzy naukami humanistycznymi i naukami ścisłymi, przeciwstawienia się opozycyjnym ujęciom „natury” i „kultury”, a także przyjęcia postaw badawczych wypracowujących wizje zrównoważonego, demokratycznego, sprawiedliwego (dla wszystkich istot) świata.
W serii będą ukazywały się tłumaczenia najważniejszych książek z zakresu światowej humanistyki środowiskowej, które inicjują dyskusje nad palącymi planetarnymi wyzwaniami ekologicznymi, ekonomicznymi, etycznymi i politycznymi.
Tak o serii mówi jej redaktor – Patryk Szaj, doktor nauk humanistycznych, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie:
Seria Humanistyka Środowiskowa jest potrzebna, ponieważ podejmuje zagadnienia, które dotyczą każdego i każdej z nas. Wiele z tych zagadnień - katastrofa klimatyczna, utrata bioróżnorodności, coraz bardziej palący problem uchodźstwa klimatycznego - na tyle nas przytłacza, że na co dzień wolimy o nich nie myśleć. Ale głęboko wierzę, że poważna refleksja nad nimi jest niezbędna, jeśli mamy przekuć negatywne diagnozy w pozytywne działania. Chciałbym, aby książki publikowane w serii odzwierciedlały tę podwójną rolę humanistyki środowiskowej: wskazywały na to, co złe, ale też podpowiadały, jak zawalczyć o sprawiedliwszy (dla wszystkich istot) świat. I choć seria ma charakter naukowy, a więc specjalistyczny, powinna zainteresować wszystkie osoby, które nie zamykają oczu na rzeczywistość wokół nas.
Pierwszy tom w serii „Humanistyka Środowiskowa” to „Antropocen czy kapitałocen? Natura, historia i kryzys kapitalizmu”, pod redakcją Jasona W. Moore’a, w tłumaczeniu Patryka Szaja, Weroniki Szwebs i Krzysztofa Hoffmanna.
Słowa Jasona W. Moore’a zacytowane na okładce książki są najlepszą rekomendacją do zgłębienia tematu: „Kapitalizm nie jest niczym innym niż systemem zaprzęgania natury – również natury ludzkiej! – do darmowej lub bardzo niskiej płatnej pracy”.
Książkę można nabyć w naszej księgarni internetowej.