
Debiutancka książka Asi Bociąg

Z radością informujemy, że Joanna Bociąg, członkini zespołu Działu Wydawniczego WBPiCAK, zadebiutowała tomem poetyckim Boję się o ostatnią kobietę. Książkę wydało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi we współpracy z Domem Literatury w Łodzi.
Joanna Bociąg jest laureatką XXV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Jury konkursu, w którego skład wchodzili Marta Koronkiewicz, Małgorzata Lebda i Leszek Szaruga, uznało projekt tomu Boję się o ostatnią kobietę za najlepszą propozycję zgłoszoną do konkursu.
Jurorki o tomie:
Każdy wiersz, nawet najbardziej rozgadany, wymaga precyzji. Wiersz małomówny wymaga jej jednak najwięcej – ma najmniej podejść do czytelnika, dostaje najmniej szans. Debiut Joanny Bociąg to książka skonstruowana niezwykle precyzyjnie, to przykład poetyckiej pracy redukcją, która nie odbiera złożoności temu, co przedstawione. To tom pomyślany i pisany jako całość, w którym uważność czytelnika zostanie nagrodzona odkryciem opowieści wcale nie minimalistycznej, przeciwnie – wielowątkowej, bogatej, podszytej niepokojem, może nieco neurotycznej, ale przecież jakże opanowanej.
Marta Koronkiewicz
Odnajduję w tych wierszach jakąś nieokreśloną tajemnicę, tak jakby w trakcie opowieści opowiadający zawieszał głos i patrzył w oczy temu, który słucha. I – co dla mnie ważne – jest w tym świeżość spojrzenia i uważność!
Małgorzata Lebda
Premiera tomu Boję się o ostatnią kobietę odbyła się 1 sierpnia 2020 roku w ramach organizowanego przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi Forum Młodej Literatury w Łodzi, w którym uczestniczyły również autorki WBPiCAK: Patrycja Sikora (Instrukcja dla ludzi nie stąd) oraz Łukasz Kaźmierczak / Łucja Kuttig (Agresty).
Książkę będzie można kupić w najbliższych dniach za pośrednictwem strony internetowej Domu Literatury w Łodzi.
Autorem okładki i ilustracji zawartych w książce jest Piotr Zdanowicz – wieloletni współpracownik Działu Wydawniczego WBPiCAK, odpowiedzialny za koncepcje graficzne tomów publikowanych w serii Biblioteka Poezji Współczesnej.
Zdjęcia: Marcin Bałczewski (Dom Literatury w Łodzi)