
Współczesny nastolatek i jego problemy

Bibliotekarz w swej codziennej pracy spotyka różnych użytkowników.
Bywa, że rozmowa przeradza się w zwierzenia, na które decyduje się młody czytelnik. Zwierza się ze swych problemów, lęków, bo darzy zaufaniem bibliotekarkę, którą widuje często, odwiedzając bibliotekę. Czasem bibliotekarz wie więcej niż rodzice, opiekunowie, nauczyciele.
Problemy mogą być błahe, ale i poważne, na granicy poczucia bezpieczeństwa. Mało mówi się o depresji młodzieży, dzieci, badania jednak wykazują duży procent stwierdzonych depresji u dzieci i młodzieży, także samobójstw.
Co ma uczynić bibliotekarz, gdy stanie się powiernikiem tajemnic nastolatka? Jak reagować? Jak pomóc?
Zapraszamy na szkolenie!
Termin: 24 maja 2018 r. g. 1000-1300
Miejsce: WBPiCAK, ul. B. Prusa 3, sala 215, II piętro
Adresat: bibliotekarze pracujący z dziećmi i młodzieżą, bibliotekarze-biblioterapeuci, moderatorzy młodzieżowych Dyskusyjnych Klubów Książki, inni zainteresowani bibliotekarze
W programie:
Sytuacje trudne doświadczane przez nastolatków i sposoby radzenia sobie z nimi.
- Współczesny nastolatek i kryzys rozwojowy – zwrócenie uwagi na przyczyny: zachowania agresywne i autoagresywne, zaburzenia odżywiania, próby samobójcze, pornografia i cyberprzemoc, uzależnienie od środków psychoaktywnych.
- Lęk i niepokój (m.in. uwalnianie się z sieci natrętnych myśli; dostrojenie do poszczególnych etapów życiowych)
- Depresja nastolatków – terapia poznawcza depresji oparta na uważności
- Udzielanie pomocy i wsparcia nastolatkowi w sytuacjach problemowych i kryzysowych - różne podejścia psychologiczne
Prowadząca:
Matylda Pachowicz – magister pedagogiki specjalnej, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki (praca doktorska napisana pod kierunkiem prof. St. Dylaka poświęcona edukacji integracyjnej), nauczyciel akademicki z wieloletnim stażem. Ukończyła studia podyplomowe „Psychosomatyka i somatopsychologia” na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Laureatka nagród naukowych (m.in. Stowarzyszenia Otwartej Rzeczpospolitej w konkursie im. Jana Józefa Lipskiego oraz Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych pod patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej za pracę magisterską) i fotograficznych (m.in. prestiżowej nagrody Dla Młodego Talentu w kategorii Dokument w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym Nikon Photo Contest International 2004-2005). Autorka wielu indywidualnych wystaw fotograficznych poruszających problematykę osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Zapisy:
Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona - 30.
Lista uczestników jest już zamknięta
Kontakt:
Anna Sabiłlo, tel. 61 66 40 862, e-mail: anna.sabillo@wbp.poznan.pl
Fot. Photo by Ruben Mishchuk on Unsplash