
Dostępność bibliotek

Termin: 25 lutego 2021, godz. 10.00-13.00
Miejsce: Szkolenie realizowane będzie w formie on-line na platformie Clickmeeting.
Przeczytaj instrukcję dla uczestnika webinarium (pdf - 578 KB)
Adresaci: bibliotekarze z bibliotek publicznych województwa wielkopolskiego
Cel:
Zdobycie wiedzy, na temat dostosowywania swojej biblioteki, jej oferty i komunikacji do potrzeb osób z dysfunkcjami w zakresie dostępności architektonicznej, komunikacyjno-informacyjnej i dostępności stron internetowych.
W programie:
- Prawo - wymogi ustawowe, czyli co, gdzie, kiedy.
- Problem.
- Narzędzia.
- Odbiorcy i ich potrzeby.
- Dostępność architektoniczna instytucji - podstawowe udogodnienia, ankieta sprawdzająca, rozwiązania - przykłady dostępności.
- Dostępność informacyjno-komunikacyjna (tłumacz PJM, pęta indukcyjna, system FM, ETR, czyli tekst łatwy do czytania), rozwiązania - przykłady dostępności.
- Dostępność cyfrowa - proste zasady dla redaktorów stron i fanpage'y w mediach społecznościowych, listy sprawdzające dla redaktora oraz informatyka, narzędzia.
- Materiały pomocnicze.
Zapisy:
- Szkolenie jest bezpłatne.
- Liczba miejsc ograniczona.
- Z uwagi na limi miejsc i chęć dotarcia do jak największej liczby bibliotek w naszym województwie, prosimy, by na szkolenie zapisywała się tylko jedna osoba z biblioteki.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy
Prowadzące:
Anna Sabiłło - instruktorka WBPiCAK, prowadzi zajęcia i kursy z biblio- i bajkoterapii, uczestniczyła w projekcie "Rzecznicy dostępności w bibliotece, którego głównym celem było przygotowanie grupy 20 bibliotekarzy do pełnienia funkcji rzeczników dostępności dla osób niepełnosprawnych, w tym dotkniętych autyzmem.
Magdalena Rusnok - instruktorka WBPiCAK, prowadzi zajęcia z nowych technologii, redaguje stronę internetową biblioteki, gdzie wprowadza wymogi dostepności w zakresie cyfrowym.
Obie prowadzące uczestniczyły w VI Forum Kultury bez Barier, które dotyczyło dostępności bibliotek. Wypowiadali się na nim praktycy i bibliotekarze, którzy starają się wprowadzać obecne standardy w bibliotekach. Program oraz nagranie z ich wystąpień można zobaczyć na stronie Fundacji Kultury bez Barier.
Kontakt:
Magdalena Rusnok, magdalena.rusnok@wbp.poznan.pl, tel. 61 66 40 862
Anna Sabiłło, anna.sabillo@wbp.poznan.pl, tel. 61 66 40 862