
Zabawy Literackie 2019 dobiegły końca

Zabawy Literackie to projekt WBPiCAK realizowany przez dwie pisarki, doświadczone animatorki i popularyzatorki książek i czytelnictwa: Małgorzatę Swędrowską i Zofię Staniszewską.
„Łamańce językowe i brykanie ze słowami, czyli jakie niespodzianki kryją się w książkach” taki tytuł swym warsztatom nadała Małgorzata Swędrowska.
Oto miejscowości, w których bawiła się z dziećmi: Tomice (filia gminy Gizałki), Czermin, Dominowo, Zdziechowa, Mikstat, Miejska Górka, Rydzyna, Chocz, Orzechowo (filia gminy Miłosław), Kościelec, Dąbie, Obrzycko, Krzyż, Gołańcz i Mieleszyn.
Autorka pokazywała różne formy książek: najdłuższą, lustrzaną, bez słów, a nawet książkę… świecącą w ciemnościach! Każdy warsztat był połączeniem zabaw ruchowych, rymowanek, zagadek i opowiadań. Spotkania gromadziły przedszkolaków i dzieci z pierwszych klas szkolnych.
„Z klasą w Internecie” to warsztaty zrealizowane przez Zofię Staniszewską na podstawie jej książki „Dzieci w sieci, czyli dobre maniery w Internecie”.
Spotkała się z dziećmi w: Słodkowie, Kazimierzu Biskupim, Powierciu (Filia gminy Koło), Przedczu, Godzieszach Wielkich, Białośliwiu, Łobżenicy, Pępowie, Osiecznej, Krajence, Kaczorach, Władysławowie, Dobrej, Bralinie i Iwanowicach (gmina Szczytniki).
Uczestnicy warsztatów zdawali test na damę i dżentelmena Internetu. Rozmawiali, słuchali fragmentów książki autorki i odpowiadali na pytania związane z korzystaniem z różnych mediów.
Ogółem Zabawy Literackie odbyły się w 30 miejscowościach. Biblioteki kwalifikowano do projektu na podstawie przeliczenia budżetu biblioteki na jednego mieszkańca gminy, ktorą obsługuje instytucja.
W zajęciach brało udział około 900 dzieci – potencjalnych i rzeczywistych użytkowników bibliotek publicznych naszego województwa. Dziękujemy realizatorkom i uczestnikom!