
Wróciliśmy „do domu” na Jeżycach!

Z radością informujemy, że po 21 miesiącach zakończył się projekt przebudowy pod względem funkcjonalno-użytkowym całości obiektu w Poznaniu przy ul. Prusa 3 wraz z termomodernizacją. Co to znaczy? Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury wraca „do domu” na Jeżycach! Po raz pierwszy w swojej historii wszystkie działy, pracownie, czytelnia i wypożyczalnia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury będą funkcjonować pod jednym dachem!
Dzięki modernizacji, budynek stał się nie tylko estetyczny, nowoczesny i dostępny, ale przede wszystkim bardziej funkcjonalny.
Wejście główne zostało przeniesione na front budynku, jest ładne, dobrze widoczne i oznaczone tablicami informacyjnymi oraz świetlnym neonem, który będzie zapalany po zmierzchu. Stylistyka neonu nawiązuje do innych jeżyckich neonów, np. Kina Rialto.
Po wyburzeniu ścian wewnętrznych powstał okazały, przeszklony hol, który będzie idealną przestrzenią wystawienniczą, choćby dla wystaw przygotowywanych przez prężnie działających od lat w bibliotece pracowników Działu Animacji – Fotografia. Przedłużeniem holu jest zupełnie nowa, profesjonalnie wyposażona sala audio-wizualna. Przeszklona została także, widoczna już od wejścia, antresola na półpiętrze, która stanie się miejscem kameralnych spotkań dla twórców, pisarzy, artystów, fotografów.
Na pierwszym piętrze połączono małe pokoiki w dużą, jasną i komfortowo urządzoną Czytelnię – Pracownię Krajoznawczą. Każdy miłośnik literatury i wiedzy o regionie z przyjemnością będzie mógł wygodnie usiąść w miękkim fotelu i zagłębić się w lekturze. Czytelnia sąsiaduje ze specjalnie wydzielonymi stanowiskami komputerowymi, przy których czytelnicy będą mogli swobodnie korzystać z zasobów elektronicznych (niedostępnych w innej formie), ze zbiorów chronionych prawem autorskim, licencjonowanych baz danych oraz pełnotekstowych baz czasopism.
Powiększona i unowocześniona została także wypożyczalnia książek. Przypomnieć trzeba, że w ofercie biblioteki znajdują się nie tylko książki w formie tradycyjnej, ale także audiobooki i e-booki, a dzięki Pracowni Digitalizacji Zbiorów, cały czas powiększa się baza unikalnych zbiorów na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.
Na kolejnych piętrach znalazły się dodatkowe sale konferencyjne i wykładowe, które będą służyć do szkoleń i warsztatów w ramach działalności prowadzonej m.in. przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny dla bibliotekarzy z całej Wielkopolski.
Bardzo istotne jest także dostosowywanie budynku biblioteki do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie funkcjonować osobne wejście z boku budynku, specjalnie wydzielone miejsca parkingowe, platforma dla wózków wewnątrz budynku oraz winda osobowa z informacją głosową i przyciskami z alfabetem Braille’a.
Niestety nasze szczęście nie jest pełne…, gdyż nie możemy tymi wszystkimi pozytywnymi zmianami podzielić się z naszymi Czytelnikami, Odbiorcami, Miłośnikami literatury, sztuki, folkloru. Z powodu pandemii nie możemy normalnie funkcjonować. Wypożyczalnia jest zamknięta do 18 stycznia br.
Trzymajmy mocno kciuki, aby jak najszybciej minęła pandemia i obostrzenia z nią związane. Nie możemy się doczekać Waszych opinii na temat „nowej” starej siedziby WBPiCAK.
zdjęcia: Izabela Przyłuska, Mateusz Kiszka