
"Kreatywny bibliotekarz" to oksymoron?

Relacja z warsztatów Biblioteki Pomysłów 2019
Nic bardziej mylnego. Przez dwa dni przekonywaliśmy się o tym podczas spotkania w ramach projektu Biblioteka Pomysłów. Hasło tegorocznej edycji to „Włącz kreatywność”.
Czy każdy jest kreatywny? Czy to cecha wrodzona? Czy można się jej nauczyć? Czy kreatywność jest zarezerwowana tylko dla zawodów artystycznych? Z takimi pytaniami rozpoczynaliśmy dwudniowe warsztaty z Agnieszką Koszowską z FRSI oraz Tomaszem Kobylańskim i Marcinem Mołoniem z Centrum Szkoleniowo-Terapeutycznego Self.
Na warsztatach z Agnieszką Koszowską pracowaliśmy różnymi metodami, uczyliśmy się między innymi tworzyć persony oraz pracować metodą SCAMPER czy 7P. Brzmi tajemniczo? Nic bardziej mylnego. Metody pracy kreatywnej opierają się w dużej części na myśleniu intuicyjnym, porządkując myśli w logiczną całość, która pozwala nam dojść do konkretnych wniosków i wypracować konkretne rozwiązania.
Spotkanie z trenerami z Selfu, rozpoczęło się zdjęciem butów..., ale tylko teoretyczne. Pracowaliśmy metodą design thinking, która wymagała od nas wejścia w buty użytkownika. Pracowaliśmy nad ofertą dla młodzieży, najbardziej wymagających klientów biblioteki.
W pięciu krokach od empatii przez burzę mózgów, aż do testowania wypracowanych pomysłów udało nam się zakończyć warsztaty z gotowymi pomysłami, które wzięliśmy ze sobą do naszych bibliotek, aby tam wcielić je w życie.
Więc jak to jest z tą kreatywnością? Każdy człowiek ją ma, czasem tylko trzeba ją w sobie na nowo włączyć. Uczestnicy warsztatów Biblioteki Pomysłów „Włącz kreatywność”, wykonali to zadanie na 100%.
To nie koniec projektu. W październiku zapraszamy na konferencję podsumowującą projekt. Szczegóły wkrótce.