
Spacer w cieniu drzew „żywego laboratorium”

30 czerwca 2022 roku w wyjątkowo upalne i burzowe popołudnie jako członkinie i sympatyczki Koła SBP przy wojewódzkiej wybrałyśmy się na spacer w cieniu drzew Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Znajomość roślin i drzew określiłyśmy przed wejściem jako elementarną, jednak ciekawość – powyżej standardowej. Okazało się, że wspólne odkrywanie i rozpoznawanie tajemniczych i oryginalnych gatunków było niezwykle inspirujące. Poznański ogród dendrologiczny wpisałyśmy jako miejsce, które warto odwiedzać cyklicznie o różnych porach roku, by móc podziwiać te same drzewa i krzewy w innej szacie, barwie, w kwiatach, z owocami.
Warto tu zajrzeć, ponieważ rosnące tu okazy mają wiele lat. Oficjalne otwarcie Ogrodu Dendrologicznego odbyło się w roku 1925. Od samego początku założenie było takie, że mają go zalesiać wszystkie najważniejsze gatunki polskie oraz wiele interesujących i rzadkich w uprawie gatunków obcego pochodzenia. Po wojennej dewastacji odtworzono nasadzenia, ale i wprowadzono wiele nowych gatunków, głównie z grupy roślin nagozalążkowych, wśród których wyróżniają się piękne sosny czy świerki.
W 1996 roku Ogród Dendrologiczny stał się wydzieloną jednostką o charakterze dydaktycznym na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Obecnie jego powierzchnia wynosi około 20 ha. Można go zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 10-18. W weekendy jest dostępny tylko dla grup zorganizowanych po wcześniejszym umówieniu.
Więcej informacji na temat Ogrodu Dendrologicznego (link otwiera się w nowej karcie)