
Biblioteka Bezglutenowa

To, że biblioteka to źródło wiedzy, to oczywiście truizm i ogólnik.
Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej wraz z Good Books postanowiły nadać temu stwierdzeniu konkretny kształt – Biblioteki Bezglutenowej, czyli półki wiedzy o diecie bezglutenowej, żywieniu osób z celiakią.
Konkurs bez grama glutenu
Twórcy projektu chcą, by w każdej bibliotece w Polsce na półce z książkami o dietach i zdrowym odżywianiu znalazły się także publikacje dla osób na diecie bezglutenowej.
Trwa właśnie druga edycja konkursu Biblioteka Bezglutenowa, w którym biblioteki mogą wygrać zestawy książek (dla dzieci oraz poradników) z tego właśnie tematu:
- Justyna Tarkowska „Co je Jan? I dlaczego nie ciastko?”
- Monika Oworuszko „Ola, Franek i Gucio Gluten. Bezglutenowa lektura obowiązkowa”
- „Celiakia i dieta bezglutenowa. Praktyczny poradnik” pod redakcją Grażyny Konińskiej i innych
- „Dziecko na diecie bezglutenowej w szkole, na wycieczce, na urodzinach. Praktyczny poradnik dla rodziców” od redakcją Małgorzaty Źródlak.
Co zrobić, by taki zestaw otrzymać?
Wykonać jedno z zadań:
- Napisać wiersz lub
- Zrobić zdjęcie na temat bezglutenowego odżywiania lub
- Wysłać przepis na wymyślone przez siebie danie bez glutenu.
Napisaliśmy! Wygraliśmy!
Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, dlatego członkini naszego Koła SBP Magda Rusnok postanowiła zmierzyć się z materią konkursową i napisała wierszyk pod tytułem „Do czytelnika, u którego zdiagnozowano celiakię”.
Bądźcie łaskawi dla tej niefrasobliwej, choć na ważki temat twórczości, i przyłączcie się do akcji, by również w innych bibliotekach pojawiła się „bezglutenowa półeczka”.
Zestaw wygrany przez Magdę zostanie podarowany Bibliotece Publicznej w Stęszewie, której szefuje członkini naszego Koła Justyna Stoltmann-Prędka. Cieszymy się, że jej czytelnicy będą mogli sięgnąć po te książki.
Dla odważnych – tekst w galerii oraz wersja dostępna dla czytników ekranowych:
„Do czytelnika, u którego zdiagnozowano celiakię” (pdf - 79 KB)