
Questing
Więcej informacji nt. questingu na stronie internetowej www.questing.pl.
Questing, jako forma turystyki rozpropagowany został przez amerykańską organizację Vital Communities, działającą na terenie stanu Vermont w USA. W ramach realizowanego przez nią programu „Valley Quest” do stworzenia ponad 200 questów zaangażowano m.in. uczniów szkół, skautów, stowarzyszenia historyczne oraz przedstawicieli branży turystycznej.
Pierwszy duży projekt questingowy w Polsce zrealizowany został na terenie województwa świętokrzyskiego w gminie Bałtów. Powstało tam 20 ścieżek edukacyjnych, do stworzenia których zaangażowało się 20 gospodarstw agroturystycznych i 20 młodych osób – wolontariuszy.
Do tej pory w Polsce powstało ponad 500 questów, czyli nieoznakowanych szlaków, dzięki którym można odkryć skarby danego regionu: tradycję, kulturę oraz jego największe atrakcje.
Questing to nowe narzędzie z ogromnym potencjałem, stosowane w marketingu miejsc, doskonale wpisujące się w strategię rozwoju danego regionu. Może zostać wykorzystane zarówno przez administrację publiczną, organizacje pozarządowe jak i firmy, czy inne podmioty komercyjne działające na danym obszarze. Wielką zaletą questingu, jest to, iż do jego realizacji nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Istotą questów jest wydobycie najciekawszych elementów dziedzictwa kulturowego, historycznego czy przyrodniczego charakterystycznych dla danego miejsca i przekazanie informacji o nich turyście. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż w tworzenie questów jest zaangażowana lokalna społeczność. Młodzież biorąca udział w tym przedsięwzięciu zaczyna utożsamiać się z własną miejscowością i w efekcie zaczyna być dumna ze swojej małej Ojczyzny. Tego rodzaju działania przekładają się więc bardzo wymiernie na rozbudzanie lokalnego patriotyzmu.
Questing to zabawa edukacyjna – gra terenowa, której celem jest wykonanie określonego zadania i odnalezienie skarbu, ale przede wszystkim odkrycie dziedzictwa regionalnego (m.in. kulturalnego, przyrodniczego i historycznego). W zabawie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek, chociaż ze względu na specyfikę zabawy, najwdzięczniejszym odbiorcą są rodziny z dziećmi. Każdy uczestnik, czy też każda drużyna otrzymuje mapkę z barwną narracją, prowadzącą przez wszystkie punkty trasy. Wędrując zgodnie z instrukcją uczestnik zabawy dociera do miejsc nieznanych, nie opisywanych w przewodnikach, lub dostrzega niezwykłe oblicze obiektów powszechnie znanych. Zwieńczeniem questu jest dotarcie do skrzyni skarbów z pamiątkową pieczęcią lub odebranie symbolicznej nagrody.
Tego rodzaju propozycja jest skierowana nie tylko do turystów „z zewnątrz”, ale może stać się również doskonałą formą wypoczynku weekendowego dla rodzin z dziećmi, młodzieży czy słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wspólne, niestandardowe działania zmuszające do współpracy zawsze działają na grupę integrująco. Uczestnicy tego rodzaju zabawy, utrzymują, że kto raz spróbuje, chętnie weźmie udział ponownie.
Niekwestionowaną zaletą questów, jest to, że są one dostępne cały rok, 24 godziny na dobę, nie zależą od godzin funkcjonowania jakiejkolwiek instytucji, a mapka z instrukcją jest do pobrania również z internetu.