Wojnecki Stefan

Od 1956 roku bierze udział w życiu artystycznym jako twórca, animator i teoretyk fotografii

Zdjęcie portretowe uśmiechniętego starszego mężczyzny o siwych krótkich włosach. W tle fragmenty dwóch wiszących zdjęć

Urodzony w 1929 r. w Poznaniu, ukończył w 1952 r. fizykę w Uniwersytecie Poznańskim, dzisiejszym UAM. Od 1956 r. bierze udział w życiu artystycznym jako twórca, animator, kurator i teoretyk fotografii. Zaliczany jest do fotograficznej awangardy. Od 1952 r.był członkiem, później prezesem Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1971 r. został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików , gdzie pełnił szereg funkcji do prezesa Prezydium Zarządu Głównego włącznie. Był długoletnim członkiem Rady Artystycznej ZPAF. Od 1978 do 2011 r. pracował w dzisiejszym Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (dawniej PWSSP i Akademii Sztuk Pięknych), gdzie w latach 1987-1993 był dziekanem Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na stanowisku docenta. W 1993 r. otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych, jako pierwszy w Polsce z dyscypliny artystycznej fotografia. Był inicjatorem utworzenia studiów magisterskich na specjalności fotografia oraz Zaocznego Studium Fotografii na poziomie licencjatu w PWSSP w Poznaniu, pierwszych w polskim szkolnictwie artystycznym. Był także kierownikiem Pracowni Fotografii Komputerowej w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1993 do 2002 r. wchodził w skład Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego w charakterze eksperta, był także recenzentem Państwowej Komisji Akredytacyjnej w latach 2002-2005. Zainicjował w 1998 r. utworzenie Naukowego Towarzystwa Fotografii. Obecnie jest jego prezesem.

Podczas swojej długoletniej aktywności twórczej był autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, oraz brał udział w około stu wystaw zbiorowych, w tym prestiżowych prezentacjach w kraju i za granicą. W 1999 r. w poznańskim Arsenale odbyła się jego wystawa retrospektywna Pęknięcia – ku symulacji, której towarzyszyły wystawa zaprzyjaźnionych artystów i sympozjum poświęcone jego działalności twórczej. W rankingu najlepszych wystaw poznańskich artystów od 1989 r, wystawa ta znalazła się w gronie pierwszej dziesiątki. Równolegle z działalnością wystawienniczą był kuratorem kilkudziesięciu imprez fotograficznych – wystaw, plenerów, warsztatów, sympozjów i seminariów o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, w tym cyklicznych. W szczególności w latach 1976-1985 był konsultantem programowym Konfrontacji Fotograficznych w Gorzowie Wlkp, a w 1988 r.  animatorem i współkuratorem wystawy oraz międzynarodowego sympozjum w ramach imprezy Polska  Fotografia Intermedialna lat 80. W latach 1991-2006 kierował dziewięcioma edycjami  Międzynarodowego Warsztatu Fotograficznego PROFILE w Skokach (od 2002 r. był współkierownikiem razem z prof.  Piotrem Wołyńskim). Był także inicjatorem i współkuratorem pięciu edycji Biennale Fotografii w Poznaniu.

Aktywność twórcza Stefana Wojneckiego dotyczy również wystąpień teoretycznych. Jest  autorem kilkudziesięciu artykułów i dłuższych tekstów z teorii fotografii, oraz redaktorem kilku wydawnictw zbiorowych z zakresu fotografii.  Napisał też kilkadziesiąt recenzji dotyczących przewodów doktorskich i habilitacyjnych oraz postępowań o nadanie tytułu profesora. Jego sylwetka twórcza związana jest z pojęciami fotografii intermedialnej i postmedialnej, oraz fotografii pojmowanej jako model rzeczywistości.

W ciągu 60 lat pracy twórczej otrzymał szereg wyróżnień, nagród i mających dużą wagę odznaczeń, w tym także o charakterze międzynarodowym. Jego działalność twórcza opisana jest w licznych artykułach, pracach dyplomowych i wydawnictwach, również biograficznych – w tym tak wysokiej rangi jak Contemporary Photographers z 1995r., Who is Who in the World z 1999, 2000, i 2001 r., 2000 Outstanding  Artists and Designers of the 20th Century, Złota Księga Nauki Polskiej 2000 – Naukowy Przełom Wieków. Są to także szwajcarskie Who is Who, Who is Who w Polsce, Współcześni uczeni polscy, Złota Księga Nauk Humanistycznych z 2004 i 2013 r. oraz Złota Księga Nauki Polskiej 2006 – Naukowcy Zjednoczonej Europy.

Prace Stefana Wojneckiego znajdują się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Kolekcji Braci Bieńkowskich, Kolekcji Artoteka Fotografii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Galerii Miasta Brna (Czechy), Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego i wielu innych kolekcjach.

Stefan Wojnecki  jest bohaterem 7 zeszytu z serii “Fotografowie Wielkopolski” – ZMIENIA SIĘ OBLICZE ŚWIATA >>>

“Moje dokumenty artystyczne”

Poniżej prezentowane są materiały z archiwum Stefana Wojneckiego dot. jego działalności artystycznej, naukowej i społecznej. Prezentacja ma charakter pogladowy, pełną dokumentację, dla potrzeb opracowań naukowych artysta udostępnie zainteresowanym bezposrednio lub za pośrednictwem redaktora niniejszej strony, kontakt: foto@wbp.poznan.pl

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: