21 / 01 / 22

Droga Babciu, Drogi Dziadku…

Z okazji Waszego święta życzymy Wam wiele pięknych dni i mamy dla Was kilka propozycji czytelniczych!

zdjęcie kilku ustawionych książek z kolorowymi okładkami; napis: Z wirtualnego regału WBPiCAK

„Każde pokolenie buntuje się przeciwko swoim ojcom i zaprzyjaźnia się ze swoimi dziadkami” – Lewis Mumford

 

Droga Babciu, Drogi Dziadku…

z okazji Waszego święta życzymy Wam wiele pięknych dni i mamy dla Was kilka propozycji czytelniczych!

 

Kółko się pani urwało (B – 178374) Jacka Galińskiego to pierwsza część cyklu kryminalnego z niebanalnym humorem. Zofia Wilkońska to skromna starsza pani, która na co dzień zajmuje się wyszukiwaniem ciekawych ofert w gazetkach promocyjnych. Niestety wkrótce jej spokój zostaje zburzony. Mieszkanie Pani Zofii zostaje obrabowane, a policja załamuje ręce. Zdeterminowana emerytka ani myśli się poddać. Wszczyna własne śledztwo, które doprowadza ją do odkrycia … no właśnie czego? Czy bohaterka stanie się główną podejrzaną? I jakie będą następne przygody naszej „panny Marple”? Tego dowiecie się sięgając po kolejne części z tej serii: Komórki się Pani pomyliły (B – 179240), Kratki się Pani odbiły (AB – 3889), Konkurenci się Pani pozbyli (B – 182269).

O niezwykłej, słodko-gorzkiej relacji babci i wnuczki opowiada Tove Jansson w Lecie (B – 170105). To poruszająca, pełna metafor historia, w której zderzają się dwa pokolenia. Nie znajdziemy tutaj wartkiej akcji, lecz spokojną narrację pełną symboliki. Książka skłania do refleksji nad istotą rodziny, porusza temat przemijania, utraty.

Jerzy Antczak to wybitny reżyser i miłośnik filmów Kurosawy, to twórca „Nocy i Dni”, filmu nominowanego w 1976 roku do Oscara w kategorii „film nieanglojęzyczny”, zdobywca „Platynowych Lwów” za całokształt twórczości. Jak ja ich kochałem (181836) to zbiór wspomnień reżysera, który od wczesnych lat 50-tych nadawał kształt polskiej scenie teatralnej i telewizyjnej. Autor przywołuje wiele nazwisk z historii polskiego kina i teatru m.in. ukochaną „Hrabinę Cosel” – Jadwigę Barańską, Jerzego Bińczyckiego, Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego, Leona Niemczyka, Władysława Hańczę i wielu innych tak bardzo ważnych dla niego ludzi, z którymi mógł współpracować i którzy pozostali w jego sercu i pamięci.

David Attenborough od ponad siedemdziesięciu lat dokumentuje świat przyrody. Większość swojego życia spędził na przyglądaniu się naszej planecie. W Życiu na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość (183506) autor opisuje w niezwykle emocjonujący sposób piękno przyrody oraz jej zniszczenie. Przez ostatnie dekady degradacja środowiska nastąpiła w niebywale szybkim tempie. Sir Attenborough uświadamia nas jak bardzo istotna jest nasza rola w ochronie świata i jak wiele możemy zmienić okazując wrażliwość i szacunek wobec przyrody.

Miasto biesów. Czekając na powrót cara (180598) to reportaż autorstwa Alberta Jawłowskiego. Przeczytamy w nim nie tylko o wyznawcach Mikołaja II i jego fanatycznym kulcie. Przeczytamy o Rosji, jej problemach i sprzecznościach, o rozłamie wśród ludzi tęskniących i za Carem, i za Stalinem.

Katarzyna Aragońska, Anna Boleyn, Jane Seymour… to Kobiety Henryka VIII (182904). Amy License w swojej książce przedstawia niełatwe historie żon i kochanek króla. Autorka opisuje ich relacje z monarchą w aspekcie obyczajów seksualnych i kulturowych XVI-wiecznej Anglii. Zwraca uwagę na to, w jaki sposób poglądy, religie, płeć determinowały zachowania ówczesnych kobiet.

W powieści non-fiction Stać się Leonardem. Słabości i geniusz Leonarda da Vinci (181194) Mike Lankford przełamuje mityczny ideał artysty. Nakreśla sylwetkę Da Vinci jako człowieka z krwi i kości, mającego wady i zalety, a wszystko to oczywiście na tle Włoch epoki renesansu.

Dawno, dawno temu uczono nas, że cukier krzepi. Obecnie wiele badań wykazuje, że to zdecydowanie nie jest sprzymierzeniec naszego zdrowia. Czy jedzenie bez cukru jest możliwe? Oczywiście! W Słodkości w insulinooporności (183331) znajdziemy słodkie przepisy z jego zamiennikami.

W swojej książce Joga jako terapia. Podstawy i zmodyfikowane ćwiczenia podstawowe (175646) Loise Wörle i Erik Pfeiff opisują autoterapeutyczne ujęcie tej praktyki. Przedstawione są tutaj tradycyjne techniki jogi połączone z zachodnimi metodami ćwiczeń fizycznych oraz rehabilitacją ruchową. Opisy ćwiczeń w przystępny sposób pokazują jak możemy polepszyć swój stan psychofizyczny.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Chwistek

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: