Stoltman Zdzisław

Garbarz, kinooperator, elektromechanik urządzeń kinotechnicznych, instruktor ds. kulturalno-oświatowych

Zdjęcie czarno-białe przedstawiające mężczyznę w kręconych włosach, z brodą w ręku trzymającego aparat fotograficzny z długim teleobiektywem

Urodzony  w Chojnicach 28 lutego1952 roku. Garbarz, kinooperator, elektromechanik urządzeń kinotechnicznych, instruktor ds. kulturalno-oświatowych. Pierwsze zdjęcia robił już w szkole podstawowej, uczestnicząc w zajęciach sekcji fotograficznej, działającej przy Ośrodku Kultury w Chojnicach. Później uczył się w technikum kinematograficznym we Wrocławiu. W Gnieźnie zamieszkał od 1971r., kiedy to, po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, założył rodzinę i rozpoczął pracę w Gnieźnieńskich Zakładach Garbarskich (1974-1992). Od 1975 r. w Zakładowym Domu Kultury Gniegar, prowadził sekcję fotograficzną którą w 1982 r. przekształcił w Fotoklub Cyklop. Członkowie klubu: M. Matyjasek, W. i B. Zaborowscy i B. Gadziński koncentrowali się na prowadzeniu zajęć dla dzieci ze szkoły Podstawowej nr 8, a także organizowali plenery w zakładowym Ośrodku Wypoczynkowym w Powidzu (1987 r.) lub w zaprzyjaźnionym Domu Kultury w Żninie (Żnin – Gąsawa 1988 r.). Życzliwym partnerem w tych działaniach był ówczesny Dyrektor GZG Wiesław Szczepanowski.
Zdzisław Stoltman specjalizował się w fotografii sportowej. Był klubowym fotografem sekcji żużlowej KS „Start”. Przez wiele lat (1876-1991) jeździł z zespołem na wszystkie mecze prowadząc stałą, dokumentację fotograficzną, Dzięki temu doczekał się akredytacji prasowej na Indywidualne Żużlowe Mistrzostwa Świata w Chorzowie, w latach 1976 i 1979, a w 1978 r. w Londynie na legendarnym Stadionie Wembley. Drugą jego ulubioną dziedziną był sport motorowodny. W 1987 r. fotografował Motorowodne Mistrzostwa Polski na jeziorze w Żninie z udziałem Waldemara Marszałka. Po każdej imprezie błyskawicznie wykonywał powiększenia zdjęć i prezentował je na ulicznych galeriach, w zakładach pracy i ośrodkach kultury w Gnieźnie oraz Żninie, a nawet na wystawie „FOTOSPORT- 80” w Hiszpanii. W latach 1982-1991 był etatowym fotoreporterem „Głosu Załogi”. W 1982 r. pełnił funkcję wice przewodniczącego Komisji Kultury i Wypoczynku NSZZPPL W czerwcu 1983 r. został członkiem Rady Kultury przy Prezydencie m. Gniezna Za swoją działalność był kilkakrotnie nagradzany. Posiada m.in. Dyplom Pałacu Kultury przyznany podczas II wojewódzkiego Przeglądu Fotografii Amatorskiej w czerwcu 1979 r. za zestaw „Żużel” oraz Dyplom Honorowy Prezydenta Gniezna za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu fotografii.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: