Lapis Marek

Oprócz fotografii typowo reportażowej zajmuję się realizacją większych projektów streetowych i photodocument

Zdjęcie czarno-białe przedstawiające mężczyznę z krótkim zarostem trzymającym w ręku aparat

Urodził się w 1968 roku w Kłecku koło Gniezna. Obecnie mieszka w Koziegłowach pod Poznaniem. Jest doświadczonym fotografem i fotoreporterem w zawodzie pracuje od 25 lat. Ma wykształcenie kierunkowe fotograficzne. Pracował na etacie w tygodniku WPROST, a później założył własną Agencję Fotograficzno-Reklamową ARTMEDIA Marek Lapis. Od tego czasu publikował zdjęcia w większości polskich gazet ,czasopism i w wydawnictwach, oraz w za granicą m.in. : The Sunday Telegraph, Reuters, Big Pictures, Focus, Woche, Playboy, Press, Wprost, Polityka, National Geographic Polska, Newsweek Polska,Przekrój, Tygodnik Powszechny.
Zdobył nagrody w wielu polskich i zagranicznych konkursach fotograficznych:I miejsce w BZ WBK PRESS FOTO 2013, III miejsce „Projekt Przetwórnia” 2013, którego kuratorem jest Tomasz Gudzowaty; laureat: GRAND PRESS PHOTO, Wielki Konkurs National Geographic, I International Sapixel Photo Contest 2013, Leica Contest Street Photography, Flaga RP w Obiektywie, Wielkopolska Press Photo (10 edycji). Od 2002 roku współpracuje z Polską Agencja Fotografów FORUM w Warszawie. Oficjalny fotograf ONZ na COP 14 Światowej Konferencji w sprawie Zmian Klimatycznych w Poznaniu w 2008 roku,oraz projekty fotograficzne dla MSWiA i Ministerstwa Zdrowia w 2012 r. podczas polskiej prezydencji w UE. Uczestnik wielu warsztatów np. z Ryszard Horowitz Workshop: Art and Computers / WarsztatySztuka i Komputery „Poszerzanie Wyobraźni”: Ryszard Horowitz (fotokompozytor), Raymond H. DeMoulin (dyr. Center for Creative Imaging i v-prezes Eastman Kodak CompanyUSA), RobertBowen (prof. School of Visual Arts New York); czy: Warsztaty fotograficzne ze zdobywcą Nagrody Głównej World Press Photo 2012 Samuelem Arandą. Uwielbia poznawać nowych ludzi i miejsca, często podróżuje. Fotografia jest dla niego po pierwsze Pasją, a po drugie profesją.
Od dawna oprócz fotografii typowo reportażowej zajmuję się realizacją większych projektów streetowych i photodocument. Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuję go przede wszystkim Człowiek i jego Emocje. Pokazuję to, na co większość patrzy, a jednocześnie nie zauważa. Swoje obrazy tworzy bezpośrednio na matrycy czy negatywie aparatu, przelewając swój bagaż doświadczeń wizualnych na ostateczny obraz fotograficzny. Uwielbia obserwować ludzi w codziennych czynnościach i w nich znajdować esencje obrazu, a nie tworzyć nierealny świat w komputerze. Poszukuje wielu znaczeń wizualnych danej sytuacji, kompozycji, tak ażeby jeden obraz powiedział więcej niż tysiąc słów. Fotografując innych, poznaję coraz bardziej Siebie. Przedstawia momenty zawieszone w czasie, bez jednoznacznych odpowiedzi, widz sam zostaje z puentą, dla każdego indywidualną.

W 2018 r. został uhonorowany medalem Fotoklubu RP „Za zasługi dla fotografii polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości”

Biało-Czerwona

„Biało-czerwona” – wieloletni projekt społeczny fotodokumentalisty Marka Lapisa opisuje wizualnie jak w świadomości społeczeństwa funkcjonują barwy biała i czerwona. W czasach transformacji oraz burzliwych współczesnych przemian społecznych, politycznych i kulturalnych barwy te nabierają szczególnego znaczenia w przestrzeni publicznej. Autor jest wnikliwym obserwatorem współczesnego społeczeństwa polskiego, przedstawiając uwadze zatrzymane w ułamku sekundy chwile: ważne, znaczące i te codzienne, często niezauważane – prezentuje nam w artystycznej formie. W obecnych czasach, bardzo ważne jest, aby dokumentować te procesy i jednocześnie je poddawać pod publiczny dyskurs, poprzez sztuki wizualne. Projekt trwał od 2009 do 2017 roku. Realizację jego wsparł stypendium Marszałek Województwa Wielkopolskiego, prezentację dofinansował Urząd Miasta Poznania, a partnerem jest Związek Polskich Artystów Fotografików.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: