18 / 09 / 08

Wielkopolskie Śpiewanie - 1 października

Fundacja „Chór Stuligrosza Poznańskie Słowiki” oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zapraszają na Wielkopolskie Śpiewanie. 1 października o

Fundacja „Chór Stuligrosza Poznańskie Słowiki” oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zapraszają na Wielkopolskie Śpiewanie.

1 października o godz. 18.00 na dziedzińcu Szkoły Baletowej zaśpiewamy pod batutą prof. Stefana Stuligrosza.
Sygnał przekazany przez Radio Merkury zmobilizuje miłośników śpiewu z całej Wielkopolski.
Zaśpiewają z nami: Biedrusko, Buk, Chludowo, Czarnków, Czempiń, Gniezno, Gostyń, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Koło, Komorniki, Kościan, Luboń, Nowy Tomyśl, Ostrów Wlkp., Piła, Pniewy, Rokietnica, Słupca, Suchy Las, Sulęcinek, Śrem, Turek, Ujście, Wronki i Września.
Zaśpiewamy jak zwykle stare polskie piosenki. W tym roku zaczynamy piosenką śpiewaną przez Powstańców Wielkopolskich na cześć dowódcy III Kompanii Telegrafistów ppor. Jana Kaczmarka „Hej, nasza kompania”.

Poznańska próba Wielkopolskiego Śpiewania odbędzie się w niedzielę 28 września.
O godz.16.00 i 17.00 z zajezdni przy ul. Gajowej wyjedzie zabytkowy tramwaj “ŚPIEWAJĄCA BIMBA”.
Na tę próbę w niecodziennych warunkach zapraszamy również w imieniu naszych partnerów: MPK Sp. z o.o. i Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Szynowych.

Ruszamy z zajezdni przy ul. Gajowej i jedziemy trasą:
Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Most Teatralny – Fredry – Mielżyńskeigo – Plac Wielkopolski – Małe Garbary – Estkowskiego – Śródka – Jana Pawła II – Kórnicka – most św. Rocha – Podgórna – Al. Marcinkowskiego – Plac Wolności – Gwarna – św. Marcin – Zwierzyniecka – GAJOWA.
Cały czas śpiewamy przygotowując się do „WIELKOPOLSKIEGO ŚPIEWANIA” aby
1 października o godz.18.00 na dziedzińcu Szkoły Baletowej pełnym głosem zaśpiewać pod dyrekcja prof. Stuligrosza polskie stare piosenki.
W ten sposób świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzyki i manifestujemy że śpiewanie jest potrzebne człowiekowi jak powietrze, woda i miłość.

„Wielkopolskie Śpiewanie” to projekt muzyczny realizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.
W 2003 roku z okazji 750-lecia lokacji miasta Poznania profesor Stuligrosz poprowadził chór złożony z 1700 śpiewaków. Zabrzmiała wówczas „Pieśń o Poznaniu” z muzyką Krzesimira Dębskiego do słów Juliusza Kubla. To wielkie śpiewanie dało początek serii spotkań nazwanych „Poznańskimi śpiewankami”.
W 2004 roku znana z inicjatyw promujących Wielkopolskę, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury wspólnie z Fundacją „Chór Stuligrosza Poznańskie Słowiki” zorganizowała pierwsze „Wielkopolskie Śpiewanie”.
Wsparło nas również wielkopolskie Radio Merkury. I tak co roku sygnał prof. Stuligrosza przekazywany przez Radio zapoczątkowuje śpiewanie w wielu miastach i miasteczkach naszego regionu. Do akcji włącza się ok. 6 tys. Wielkopolan.
Z tej okazji WBPiCAK wydaje śpiewnik opracowany przez Mariusza Matuszewskiego.

Nuty do pobrania:

1. Hej nasza kompania
2. Jak długo w sercu naszym
3. Bartoszu, Bartoszu
4. Czym najładniej grają
5. Miała baba koguta
6. Chciało się Zosi jagódek
7. Oka
8. Płonie ognisko w lesie

Wielkopolskie Śpiewanie - 1 października

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: