01 / 11 / 07

Tajwan to 40. państwo odwiedzone przez WIELKOPOLAN

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” przebywał na Międzynarodowym Festiwalu Artystycznym w Tainan w terminie od 01 – 12 listopada 2007 roku. Na festiwal oprócz

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” przebywał na Międzynarodowym Festiwalu Artystycznym w Tainan w terminie od 01 – 12 listopada 2007 roku. Na festiwal oprócz „Wielkopolan” organizatorzy zaprosili zespoły z Mongolii, Indii, Indonezji, Malezji, Japonii, Filipin, Tajlandii i Korei.
Tainan to 700 tysięczne miasto w południowo-zachodniej części wyspy Tajwan. Zostało założone w 1590 roku przez Chińczyków i jest najstarszym miastem na wyspie. „Wielkopolanie” już w pierwszy dzień mieli okazję zwiedzać to przepiękne miasto i poznać kuchnię tajwańską. Zwiedzanie zespół rozpoczął od Starej Cukrowni, gdzie odbywały się występy zaproszonych zespołów. Tam też, miał okazję poznać głównego organizatora festiwalu. Kolejnym etapem wycieczki był An Ping – świątynia buddyjska oraz An Ping Fort. Wieczorem grupa udała się na Wielki Targ, który charakteryzuje się różnorodnością tajwańskich przysmaków takich jak: krewetki, smażone ośmiornice czy najbardziej popularny omlet z ostrygami i przyprawami. Targ ten wyróżnia się również tym, że odbywa się on raz w tygodniu tj. w sobotę i trwa do północy.

Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpiło w niedzielę wieczorem. Zespół został powitany przez przedstawiciela rządu polskiego na Tajwanie, Pana Sławomira Stażewskiego. W ceremonii oprocz wszyskch zespol uczestniczyli także przedstawiciele władz Tainan, oraz artyści z tajwańskich szkół, uniwersytetów i teatrów. Następnego dnia „Wielkopolanie” pokazali folklor naszego kraju dla mieszkańców Tainan oraz Madou. Artyści z Poznania oprócz tańców narodowych zaprezentowali kilkutysięcznej widowni tańce wielkopolskie oraz z regionu Rzeszowa i Przeworska.

06 listopada „Wielkopolanie” jak co dzień dali koncert dla mieszkańców Tainan oraz dla ogromnej publiczności z Shigang. Na profesjonalnie przygotowanej scenie ustawionej naprzeciwko Temple Plaza tancerze zaprezentowali tańce i przyśpiewki rozbarsko-bytomskie oraz Beskidu Śląskiego. Był to bardzo ważny dzień dla tancerzy albowiem w Shigang po godzinnym koncercie otrzymali zaproszenie na inny przyszłoroczny festiwal również w Azji. Następnego dnia „Wielkopolanie” dwukrotnie zaprezentowali się dla mieszkańców Tainan. Na koncerty które odbywają się w starej cukrowni, w której urządzono miasto festiwalowe przybywają całe autokary Tajwańczyków. Liczba zainteresowanych przekracza codziennie kilka tysiecy. Tego dnia wielkopolscy tancerze spotkali się również z uczniami Sinhua Elementary School. Dla poznaniaków dzieci przygotowały specjalny program artystyczny, w który zaprezentowały się dwie grupy folklorystyczne a także orkiestra dęta. „Wielkopolanie” mieli również okazje spróbować tradycyjnych potraw Tajwanu, które przygotowano specjalnie na ich cześć. 08 listopada wielkopolscy artyści promowali nasz kraj przed mieszkańcami wyspy. Agnieszka Głowacka i Bartosz Marciniak prezentowali historie i kulture naszego kraju przed ok. tysiacem widzowi. Tak wielkie zainteresowanie tubylcow nieznanym krajem było wielkim przeżyciem dla „Wielkopolan”. Następnie Katarzyna Seredyńska i Maciej Sierpiński uczyli najmłodszych uczestników konferencji krakowiaka – polskiego tańca narodowego. Mieszane pary polsko-tajwańskie bardzo dobrze dawały sobie radę z wymogami choreograficznymi. Krakowiak wykonywany przez mieszkańców wyspy był naprawdę na wysokim poziomie. Po prezentacji „Wielkopolanie” dwa razy występowali dla mieszańców Tainanu. Czwarty koncert tego dnia odbył się w szpitalu Ever New. Dla chorych ludzi artyści z Poznania prezentowali się podczas dnia urodzin pensjonariuszy. W specjalnie przygotowanej scenografii, w której przewijały się polskie słowa i nasza flaga, „Wielkopolanie” pokazali tańce wielkopolskie i narodowe.

09 listopada oprócz dwóch koncertów dla mieszkańców wyspy (na każdym z nich polskich artystów podziwiało ponad pięć tysięcy osób) Wielkopolanie mieli okazję zobaczyć i poznać życie mieszkańców Tajwanu. W tradycyjnej chacie tajwańskiej tancerze zostali przyjęci przez doradcę ds. polityki wewnętrznej Prezydenta Tajwanu Mr. Hwang Kun-hu’s Mansjon i jego rodzinę. Poznali tu typową kulturę tajwańską, przepyszna kuchnię, oraz mieli okazje nauczyć się tańców tej wyspy. „Wielkopolanie” odwzajemnili się tubylcom i uczyli ich charakterystycznych tańców swojego regionu. Wiwaty, przodki i chodzone rozbrzmiewały w gwieździstą, ciepłą noc przez wiele godzin.

Sobota był dniem niezwykle pracowitym dla polskich artystów. Rozpoczęło się o godzinie szóstej rano próbą przed Ceremonią Zamknięcia Festiwalu. Następnie dwa przedstawienia w Tainan i trzeci w Shinshih. Koncert w tej miejscowości poprzedzony był paradą uliczną. Wielkopolanom trudno było się przedzierać przez wielotysięczny tłum chcący ich posłuchać lub zobaczyć. Wieczorny koncert, na ktorym oprocz Polakow zaprezentowly sie grupy z Tajwanu, Japonii i Tajlandii jak podali organizatorzy oglądało osiem tysięcy osób.

W niedziele, w ostatni dzień festiwalu, zespół dwukrotnie zatańczył w Starej Cukrowni. Podczas pierwszego koncertu ok. siedem tysięcy ludzi podziwiało tańce wielkopolskie, Beskidu Śląskiego, oraz kujawiaka z oberkiem. Koncert zamknięcia Festiwalu Nan-Ying International Folklore Festival 2007 odbył się z udziałem najwyższych przedstawicieli Władz miasta i państwa. Obok „Wielkopolan” zatańczyły zespoły z Japonii, Filipin, Malezji, Tajlandii oraz Tajnanu. Na zakończenie do tajwańskiej melodii „Asian Wind” granej przez muzyków zespołu Ten Drum, wszystkie zespoły zatańczyły elementy swoich tańców, było to niezwykła wydarzenie oklaskiwane przez ponad piętnaście tysięcy osób. Na zakończenie wszystkie zespoły wyszły do widzów. Była to okazja do robienia sobie zdjęć z artystami i podziękowań. „Wielkopolanie” nie mogli wydostać się wielotysięcznego tłumu. Tysiące zdjęć, podziękowań i gratulacji świadczyły, że polski zespół bardzo spodobał się na wyspie. W chwili wyjazdu zespołu z Tajnanu padły niezwykłe słowa skierowane do polskich artystów przez opiekuna grupy: „W Azji mówi się, że Europejczycy to bardzo zimni i niedostępni ludzie, ale wy udowodniliście, że to nieprawda!!”.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: