18 / 05 / 13

Konfrontacje Kapel Dudziarskich – podsumowanie

W sobotę i niedzielę 18 i 19 maja odbyło się w Poznaniu coroczne spotkanie muzyków ludowych – Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich. Impreza tradycyjnie łączy w sobie prezentacje

W sobotę i niedzielę 18 i 19 maja odbyło się w Poznaniu coroczne spotkanie muzyków ludowych – Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich. Impreza tradycyjnie łączy w sobie prezentacje kapel dudziarskich i koźlarskich, warsztaty dla młodych muzyków oraz seminarium poświęcone ochronie ludowej muzyki i instrumentów charakterystycznych dla naszego regionu.

Dudy – instrument niegdyś popularny na terenie prawie całej Polski – spotkać można obecnie w niewielu miejscach. Najwięcej, bo aż 5 ich odmian (dudy kościańskie, gostyńskie, kozioł weselny i ślubny oraz sierszenki) występuje w Wielkopolsce, poza naszym regionem znane są tylko 3 odmiany: w Tatrach – koza podhalańska, w Beskidzie Śląskim – gajdy i w okolicach Żywca – dudy żywieckie.
Nic więc dziwnego, że akurat w stolicy Wielkopolski przykładamy największą wagę do ochrony tych unikalnych instrumentów. Konfrontacje to spotkanie nie tylko muzyków, ale też budowniczych dud, którzy przywożą wykonane przez nich instrumenty. Są one oceniane przez specjalistów pod względem zgodnego z tradycją wykonania oraz jakości brzmienia. W tym roku swoje kozły białe (weselne) zaprezentowali: Henryk Skotarczyk ze Zbąszynia oraz młody budowniczy z Przyprostyni Mikołaj Taberski (to jest jego pierwszy samodzielnie wykonany instrument), sierszenki (odmiana instrumentu służącego do nauki gry na dudach, dawniej prawdopodobnie także instrumentu pasterskiego) – Bartosz Mendlewski z Poznania i Henryk Skotarczyk ze Zbąszynia, dudy wielkopolskie Andrzej Mendlewski z Poznania, Michał Umławski z Szymanowa oraz Tomasz Kiciński z Bukówca Górnego, a dudy podhalańskie (zwane kozą) – Szymon Bafia z Zakopanego. Wykonanie takiego instrumentu tradycyjnymi metodami wymaga kilkumiesięcznej, żmudnej pracy i wysokich kwalifikacji, dlatego budowniczych dud jest w Polsce tylko kilku.
W sobotę odbył się na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego pierwszy koncert oceniany przez jurorów (inaugurujący jednocześnie tegoroczną poznańską „Noc muzeów”), wzbogacony dodatkowo występem Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, który zaprezentował muzykę, tańce i przyśpiewki z Biskupizny (okolice Krobii), w którym to subregionie podstawowym instrumentem w kapeli są dudy.
W niedzielę – bezpośrednio po przedpołudniowym seminarium w WBPiCAK z udziałem znakomitych specjalistów w dziedzinie muzyki dudziarskiej, prof. prof.: Jana Stęszewskiego, Bogusława Linette’a, Zbigniewa Przerembskiego i Kazimierza Budzika oraz etnografa Witolda Przewoźnego – muzycy przenieśli się na Stary Rynek i tam przed pręgierzem grali przez 2 godziny dla poznańskiej publiczności.
Wśród ponad 50 uczestników Konfrontacji znalazły się m.in. znakomite kapele: koźlarska Benia Kaspra z Przyprostyni (z Janem Prządką na skrzypcach i Bernardem Frąckiem na klarnecie Es), dudziarska Romualda Jędraszaka z Poznania (z Pawłem Dukatem na skrzypcach podwiązanych), kapele: „Mała Ziemia Suska” i „Duchac” z Suchej Beskidzkiej, muzycy kapeli „Koźlary” ze Stęszewa, kapele z Kościana, Połajewa, Leszna, Nowego Kramska, Bukówca Górnego, Starego Gołębina, Przyprostyni i Zbąszynia oraz wielu młodych, utalentowanych dudziarzy, koźlarzy i skrzypków z całej Wielkopolski.
Sprzyjająca w tym roku pogoda zachęciła wielu poznaniaków oraz licznych turystów do obejrzenia i wysłuchania tych muzycznych prezentacji. Po raz kolejny potwierdziła się potrzeba poznaniaków poznawania i ochrony kultury przodków.

Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich przygotowała i zrealizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu wraz z Oddziałem Poznańskim Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Muzeum Etnograficznym, przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: