28 / 06 / 13

Kazimierskie laury wielkopolskich muzyków i śpiewaków

47. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą – najbardziej prestiżowa w naszym kraju impreza w dziedzinie rodzimego folkloru muzycznego – gościł w tym

47. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą – najbardziej prestiżowa w naszym kraju impreza w dziedzinie rodzimego folkloru muzycznego – gościł w tym roku ponad 800 ludowych artystów z 13 województw, którzy przez 3 dni (28–30 czerwca) prezentowali swój kunszt licznej publiczności i jurorom.
W tej wyjątkowo silnej konkurencji bardzo dobrze wypadli reprezentanci naszego regionu,  rekomendowani przez WBPiCAK.

Drugą nagrodę w kategorii kapel otrzymali muzycy ze Zbąszynia – kapela kozła białego w składzie: Adam Kaiser grający na koźle weselnym, klarnecista Błażej Szulc i skrzypaczka Martyna Żurek. Tej samej rangi nagrody otrzymali: kapela dudziarska z Poznania (Bartosz Mendlewski dudy i Marcin Jędraszak skrzypce podwiązane). Wśród instrumentalistów III nagrodą jury obdarzyło Bernarda Kaspra – znakomitego koźlarza z Przyprostyni. W konkursie „Duży – Mały”, w którym biorą udział mistrzowie ze swoimi uczniami, II nagrodę otrzymał Jan Prządka ze Zbąszynia z dwójką swoich uczniów: Łukaszem Kaiserem grającym na koźle białym i Kamilem Knoblem na sierszeńkach.
Wyróżnieni zostali też inni wielkopolscy wykonawcy: kapela dudziarska z Krobii (II nagroda), skrzypek Leon Lewandowski (III nagroda) i kapela z Brzezin koło Kalisza (III nagroda), dudziarze: Michał Umławski z Leszna (III nagroda) i Andrzej Frankiewicz z Kościana (wyróżnienie), śpiewak – Piotr Kubiak z Krobii (III nagroda) oraz Krzysztof Kuśnierek z Kościana (II nagroda w konkursie „Duży – Mały”).

Ten prestiżowy festiwal służący podtrzymywaniu i przedłużaniu ludowej tradycji, stanowiącej cenną i istotną część naszego dziedzictwa narodowego (co zostało podkreślone w protokole komisji artystycznej, jako realizacja postulatów zawartych w Konwencji UNESCO z 2003 roku „O ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego”, ratyfikowanej przez nasz parlament w grudniu zeszłego roku), jest od lat swoistym wyzwaniem do rywalizacji dla najlepszych instrumentalistów i wokalistów z całej Polski. Prawie od początku uczestniczą w niej również przedstawiciele Wielkopolski, jednak w ostatnich kilku latach intensywna pomoc merytoryczna i organizacyjna Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu udzielana kapelom i zespołom śpiewaczym przynosi efekty w postaci znacznego zwiększenia liczby naszych reprezentantów na festiwalu, ale przede wszystkim w postaci widocznego wzrostu artystycznego poziomu ich prezentacji. Już teraz możemy być dzięki temu dumni z osiągnięć naszych ludowych muzyków i śpiewaków, a rosnące zainteresowanie młodzieży nauką gry na tradycyjnych regionalnych instrumentach jest jeszcze bardziej optymistyczną prognozą na przyszłość.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: