03 / 10 / 08

IV Regionalny Przegląd Folklorystyczny - DUSZNIKI 2008

 Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu organizuje w dniach 4. i 5. października b.r. IV REGIONALNY PRZEGLĄD FOLKLORYSTYCZNY „DUSZNIKI 2008”. Prezentacje

 Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu organizuje w dniach 4. i 5. października b.r. IV REGIONALNY PRZEGLĄD FOLKLORYSTYCZNY „DUSZNIKI 2008”. Prezentacje zespołów odbędą się w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Dusznikach, który jest współorganizatorem Przeglądu.

 W Przeglądzie wezmą udział zespoły taneczne, śpiewacze, kapele oraz soliści z centralnej, zachodniej i północnej Wielkopolski. Celem Przeglądu jest, w myśl Regulaminu, „przedstawienie dorobku i ukierunkowanie pracy w zakresie pielęgnowania tradycyjnej kultury ludowej i narodowej związanej z folklorem muzycznym, tanecznym, a także zwyczajami i obrzędami w różnych środowiskach regionalnych i zespołach artystycznych”, czyli ochrona i popularyzacja dzidzictwa kulturowego naszego regionu.
 Komisja artystyczna powołana przez organizatora dokona oceny prezentowanych programów i przyzna nagrody oraz wyróżnienia najlepszym zespołom.
 Ogłoszenie protokołu komisji artystycznej i wręczenie nagród odbędzie się po zakończeniu Przeglądu, tj. w niedzielę, 5. X b.r., w godzinach popołudniowych.
 Dla wszystkich zainteresowanych instruktorów odbędą się (wzorem lat ubiegłych) konsultacje
z członkami komisji artystycznej w dodatkowym terminie, w siedzibie WBPiCAK
 REGULAMIN
 
IV Regionalnego Przeglądu Folklorystycznego
 
DUSZNIKI 2008
 
 
 
 
Cele i założenia
 
            Przegląd ma na celu przedstawienie dorobku i ukierunkowanie pracy w zakresie pielęgnowania tradycyjnej kultury ludowej i narodowej związanej z folklorem muzycznym, tanecznym, a także zwyczajami i obrzędami w różnych środowiskach regionalnych i zespołach artystycznych województwa wielkopolskiego.
            Prezentacje programów zespołów podlegają ocenie komisji artystycznej, złożonej ze specjalistów, która, poza oceną merytoryczną, udzieli zespołom i pracującym z nimi instruktorom konsultacji w celu udoskonalenia i ukierunkowania pracy zespołów i grup regionalnych pod względem wartości etnograficznych i artystycznych programów.
 
 
Ogólne warunki uczestnictwa
 
            W Przeglądzie mogą wziąć udział artystyczne zespoły regionalne (bez względu na swoje organizacyjne przyporządkowanie – to znaczy: zespoły domów kultury, studenckie, kół gospodyń wiejskich, gminne, szkolne itp.), które swój repertuar opierają na folklorze muzyczno-tanecznym własnego regionu (zespoły autentyczne) oraz zespoły opracowujące folklor (własnego i innych regionów) z uwzględnieniem kontekstu zwyczajowego i obrzędowego oraz stylu związanego z:
·        polskimi tańcami ludowymi
·        grami i zabawami oraz tańcami zabawowymi (stanowiącymi podstawę repertuaru zespołów dziecięcych).
Wykonawcy powinni zaprezentować przede wszystkim folklor własnego środowiska i regionu (lub też innych regionów Wielkopolski z ukazaniem ich pełnej zgodności stylistycznej).
 
 
 
 
 
 
 
Organizatorzy, w porozumieniu z komisją artystyczną, zakwalifikują zespoły do odpowiednich kategorii pod względem:
·        wieku wykonawców
·        rodzaju i formy prezentacji
·        stosunku do autentycznego tworzywa oraz stopnia opracowania scenicznego (kategoria zespołów regionalnych i opracowują-cych folklor)
 
 
Program powinien zawierać:
                       
A – w zespołach regionalnych autentycznych:
·        tańce własnego środowiska lub regionu (z uwzględnieniem zabaw tanecznych) – do 15 minut, a w przypadku prezentacji zwyczajów i obrzędów   – do 20 minut
 
B – w zespołach z programem opracowanym scenicznie:
·        tańce lub zabawy wielkopolskie ukazane w kontekście zwyczaju lub obrzędu, ewentualnie prezentujące zwyczajowe zachowanie w tańcu (dostosowane do wieku ich wykonawców)
oraz tańce innego, dowolnie wybranego regionu – czas całości prezentacji do 20 minut, a w przypadku zwyczaju lub obrzędu – do 25 minut
·        dwa dowolnie wybrane tańce narodowe – łącznie do 10 minut
 
C – w zespołach dziecięcych (wiek wykonawców do 15 lat):
·        w przypadku grup autentycznych – jeden obrazek taneczny oparty na tańcach i zabawach tanecznych lub zabawach dziecięcych z regionu Wielkopolski do 10 minut
·        w przypadku grup opracowujących folklor scenicznie – jeden taniec oparty na folklorze Wielkopolski oraz dowolnie wybrany taniec z innego regionu lub taniec narodowy o łącznym czasie do 15 minut
                       
D – w kapelach : 3 utwory o łącznym czasie trwania do 10 minut         (soliści – do 6 minut)
 
E – w zespołach śpiewaczych :   3 utwory o łącznym czasie trwania do    10 minut (soliści – do 6 minut)
 
Podane limity czasu trwania występu należy traktować jako nieprzekraczalne.
 
Programy zespołów winny być dostosowane do wieku i umiejętności technicznych wykonawców.
Wszyscy wykonawcy, którzy wystąpią w Przeglądzie, otrzymają dyplomy uczestnictwa. Zostanie też wyłoniona grupa laureatów i wyróżnionych w poszczególnych kategoriach, którzy otrzymają nagrody i dyplomy specjalne.
 
 
 
 
 
 
 
Kryteria oceny
 
           W ocenie programów komisja artystyczna Przeglądu będzie się kierowała kryteriami merytorycznej zawartości programu i wartościami artystycznymi jego scenicznej prezentacji w odniesieniu do:
 
1.      Repertuaru opartego na tańcach regionalnych lub zabawach tanecznych:
 
2.      Formy wykorzystania zwyczaju lub obrzędu ludowego:
 
3.      Tańców narodowych lub regionalnych:
 
4.      Kapel i muzyków grających na tradycyjnych instrumentach ludowych:
 
5.      Zespołów śpiewaczych.
 
 
Terminy i sprawy regulaminowe
 
            Przegląd odbędzie się w dniach 4. i 5. października 2008 roku w Dusznikach.
Wypełnione karty uczestnictwa należy nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 22. września 2008 r. na adres Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, ul. B. Prusa 3, 60-819 Poznań.
 
 
 
Uwagi końcowe
 
1.      Zespoły przyjeżdżają na własny koszt.
 
2.      Szczegółowy harmonogram prezentacji zostanie ustalony po otrzymaniu kart uczestnictwa, bezpośrednio przed rozpoczęciem Przeglądu.
 
3.      Podczas Przeglądu (w zależności od warunków pogodowych) zostanie dodatkowo udostępniona scena plenerowa (w parku obok Centrum Kultury), na której zespoły będą prezentowały dowolny (poszerzony) repertuar (nie podlegający ocenie komisji artystycznej).
 
4.      Komisja artystyczna udzieli konsultacji dotyczących prezentowanych programów zainteresowanym instruktorom zespołów uczestniczących w Przeglądzie. Spotkanie konsultacyjne odbędzie się w siedzibie organizatora, w terminie uzgodnionym po zakończeniu Przeglądu.
 
5.      Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące Przeglądu będą dostępne
w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury 
w Poznaniu
, w pok. nr 108, pod nr. telefonu 061 66 40 869.
 
 
 
KARTA UCZESTNICTWA
W IV REGIONALNYM PRZEGLĄDZIE FOLKLORYSTYCZNYM
DUSZNIKI, 4.-5. PAŹDZIERNIKA 2008 ROKU
 
1. NAZWA I RODZAJ ZESPOŁU: …………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………….
2. NAZWA PLACÓWKI, PRZY KTÓREJ ZESPÓŁ DZIAŁA, ADRES, E-MAIL: ………………………….
………………………………………………………………………………………………………………….
3. LICZEBNOŚĆ ZESPOŁU (UCZESTNIKÓW PRZEGLĄDU): ……………………………………………
4. RODZAJ AKOMPANIAMENTU: ……………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………….
5. REPERTUAR (Z PODANIEM AUTORÓW PREZENTACJI SCENICZNEJ): ……………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
6. IMIĘ I NAZWISKO KIEROWNIKA ZESPOŁU, TELEFON. E-MAIL: ……………………………………
     ………………………………………………………………………………………………………………….
7. IMIĘ I NAZWISKO INSTRUKTORA: ……………………………………………………………………….
 
                                                                                 ………………………………………………
                                                                                                   zgłaszający
 
 
 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: