18 / 09 / 04

IV MISTRZOSTWA POLSKI W TAŃCACH POLSKICH POZNAŃ 2004

W dniach 18-19 września 2004 odbyła się już trzecia edycja Ogólnopolskiego Turnieju Polskiego Tańca, jednak tym razem były to IV Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich pod patronatem Ministra Edukacji

IV MISTRZOSTWA POLSKI W TAŃCACH POLSKICH POZNAŃ 2004W dniach 18-19 września 2004 odbyła się już trzecia edycja Ogólnopolskiego Turnieju Polskiego Tańca, jednak tym razem były to IV Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej. Organizatorem Mistrzostw była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Zespół Folklorystyczny “Cepelia-Poznań”.

Z całą pewnością można stwierdzić, że Ogólnopolski Turniej Polskiego Tańca na stałe wpisał się w kalendarz kulturalnych wydarzeń naszego województwa Dowiodła temu,w tym roku, licznie zgromadzona publiczność, ogromne zainteresowanie prasy, radia i telewizji oraz ilość par startujących z dwudziestu ośrodków tanecznych z całej Polski. Na Turniej do Poznania przyjechało 125 par, dzieci, młodzież i dorośli, którzy w zmaganiach turniejowych walczyli o tytuł Mistrza Polski.
W przeddzień Mistrzostw zorganizowano wycieczkę do Dziekanowic, gdzie uczestnicy mieli okazję zwiedzić Skansen Budownictwa Wiejskiego Wielkopolski oraz do Lednogóry, do Muzeum Pierwszych Piastów.
Myśl o promocji Wielkopolski zaznaczyła się z resztą w wielu większych i mniejszych szczegółach artystycznych i organizacyjnych turnieju. Przepiękna scenografia, która dekorowała salę, przypominała wszystkim, gdzie jesteśmy. Charakterystyczny krajobraz Wielkopolski oraz typowe elementy naszego regionu, wystawione wielkopolskie stroje ludowe stworzyły atmosferę niepowtarzalną! Dodatkowo zorganizowana w holu szkoły wystawa zatytułowana “Moja Wielkopolska” była doskonałym uzupełnieniem wyobrażenia o naszym regionie. Dopełnieniem myśli dotyczącej promocji Wielkopolski były występy zespołów. Zespół Folklorystyczny “Cepelia-Poznań” zaprezentował tańce i przyśpiewki szamotulskie, natomiast Dziecięcy Zespół Folklorystyczny “Cepelia-Poznań” przedstawił zabawy, przyśpiewki i tańce Tośtoków z okolic Pięczkowa pod Kaliszem.

W sobotę odbyły się wszystkie rundy eliminacyjne łącznie z półfinałami. Komisja sędziowska została powołana przez Komisję d.s. Tańców Polskich przy Międzynarodowej Radzie Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

A oto skład Komisji Sędziowskiej:

  • Jan Łosakiewicz sędzia ekspert, sędzia główny
  • dr Maria Kapczyńska sędzia ekspert
  • dr Ryszard Teperek sędzia ekspert
  • Hanna Chojnacka sędzia ekspert
  • Małgorzata Łosakiewicz sędzia konsultant
  • Mariusz Krupiński sędzia konsultant
  • Jarosław Wojciechowski sędzia konsultant
  • Piotr Lach sędzia skrutiner

Po sobotniej organizatorzy turnieju zadbali o to, aby zawodnicy pozbyli się turniejowego stresu i zaprosili wszystkich uczestników do “Dynamixu”, gdzie na rolkach i wrotkach dzieci, młodzież i dorośli, doznali sportowych uciech. Natomiast na wieczornej dyskotece już na pewno zapomnieli o rywalizacji, ciesząc się ze wspólnego spotkania.

Niedzielną galę rozpoczął uroczysty polonez w wykonaniu wszystkich par. Oficjalnego otwarcia Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich dokonał Dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Marszałkowskiego Pan Stanisław Kamiński, a następnie Pani Anna Przewoźniak przedstawiła ośrodki taneczne, które wydelegowały swoje pary na Mistrzostwa Polski.
Rozpoczęły się finały czyli ostateczna walka o tytuły mistrzowskie. Ogłoszenie wyników nastąpiło w sposób wyjątkowo uroczysty. Zwycięskie pary dekorowane były na specjalnie przygotowanym podium medalami z wizerunkiem poznańskiej Bamberki, a ogłoszenie ich nazwisk odbywało się przy akompaniamencie fanfar. Były to niezapomniane, pełne radości chwile.

A oto Mistrzowie Polski:

  • Kat. wiek 7- 9 lat
    Mikołaj Bagatela, Aleksandra Stańczak
    Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego “Warszawianka”
  • Kat. wiek. 10-12 lat
    Damian Durka, Dominika Durka
    Zespół Tańca Ludowego “Promyki” Wieliszew
  • Kat. wiek. 13-15 lat
    Łukasz Leszczyński, Dominika Harasim
    Zespół Pieśni i Tańca “Warmia” Olsztyn
  • Kat. wiek. 16-18 lat
    Paweł Wojtasik, Monika Balicka
    Zespół Pieśni i Tańca “Młody Toruń”
  • Kat.wiek pow. 18 – 30 lat
    • Klasa A
      Kamil Rząca, Karolina Lachowska
      Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetru Warszawskiego “Warszawianka”
    • Klasa B
      Piotr Drużny, Anna Bednarczuk
      Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetru Warszawskiego “Warszawianka”
  • Kat wiek 30-40 lat
    Dariusz Skrzydlewski, Marta Sadowska
    Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetru Warszawskiego “Warszawianka”
  • Kat. wiek. pow. 40 lat
    Krzysztof Radziwiłłów, Ewa Brzostowska-Radziwiłłów
    Zespół “Kuźnia Artystyczna” Warszawa-Wilanów

Serdecznie gratulujemy zwycięskim parom!

Gratulacje i podziękowania składamy również pozostałym parom, które przyjechały do Poznania! Wszyscy bowiem byli animatorami tej wspaniałej imprezy, dając dowód, iż ukochali naszą polską tradycję i nasze piękne polskie tańce.

Do zobaczenia we wrześniu 2005 na IV Ogólnopolskim Turnieju Polskiego Tańca o “Poznańską Bamberkę”!!!

Read in English

Piotr Kulka
Dyrektor Organizacyjny
Jadwiga Banaś
Dyrektor Artystyczny

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: