31 / 10 / 18

Gala tradycji

Podczas uroczystej Gali w Łazienkach Królewskich w Warszawie wręczono decyzje o wpisaniu Tradycji Dudziarskich w Wielkopolsce na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Tradycje Dudziarskie w Wielkopolsce z uroczystym wpisem na listę dziedzictwa

22 października 2018 r. w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się Gala Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Podczas uroczystości Magdalena Gawin, Podsekratarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczyła 15 przedstawicielom depozytariuszy zjawisk kulturowych decyzje o wpisaniu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Wśród tych 15 zjawisk są Tradycje Dudziarskie w Wielkopolsce.

Na uroczystości obecni byli członkowie Porozumienia Partnerskiego na rzecz Tradycji Dudziarskich w Wielkopolsce, którzy pod egidą i z udziałem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu rozpoczęli starania o wpisanie Tradycji Dudziarskich w Wielkopolsce na Listę ponad trzy lata temu. Sławomir Pawliński z WBPiCAK, regionalista i choreograf, organizator Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich i Wojewódzkich Przeglądów Folklorystycznych, podziękował za decyzję w imieniu Porozumienia. Mówił także o wyjątkowości historycznej, kulturowej i społecznej wielkopolskich tradycji dudziarskich.

Porozumienie Partnerskie na rzecz Tradycji Dudziarskich w Wielkopolsce, oprócz WBPiCAK, obejmuje: Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu i Fundację Pluribus Unum, Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu, Fundację Dudziarz.eu – Wielkopolskie Kapele Dudziarskie, Porozumienie Partnerskie na rzecz Biskupizny i Stowarzyszenie Bukówczan Manu.

Głównymi ośrodkami aktywności dudziarskiej w Wielkopolsce są: Poznań i okolice, Kościan i okolice, Leszno i okolice, Bukówiec Górny, Gostyń-Rawicz i okolice, Krotoszyn-Ostrów Wlkp. I okolice, Zbąszyń i okolice. Tradycje dudziarskie w regionie obejmują pięć typów dud: dudy kościańsko-bukowskie, dudy gostyńsko-rawickie, kozła weselnego, kozła ślubnego i sierszenki.

Nie można mówić o kulturze bez uwzględnienia jej niematerialnego i duchowego wymiaru – tradycji, obrzędów, pieśni, tańców czy rzemiosła. Wartość tych zjawisk jest nie do przecenienia, ponieważ buduje poczucie tożsamości – powiedziała podczas uroczystości wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest jedną z form ochrony dziedzictwa, która wynika z podpisanej przez Polskę Konwencji UNESCO (2003) w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Obecnie lista obejmuje 32 zjawiska. Na uroczystości 22 października, oprócz Tradycji Dudziarskich w Wielkopolsce, decyzje o wpisie na Krajową Listę odebrali także przedstawiciele depozytariuszy innych zjawisk z naszego regionu: Tradycji kulturowych Biskupizny, Tradycji weselnych z Szamotuł i Tradycji kulturowych Bambrów Poznańskich.

Wojciech Biedak – WBPiCAK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: