16 / 03 / 20

„Folknij Się” w finale

Z inicjatywy tancerzy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” WBPiCAK w Po-znaniu oraz uczniów poznańskich liceów powstał niedochodowy projekt społeczny „Folknij Się”, który ma na celu promowanie wiedzy o

zdjęcie: ośmioro uśmiechniętych młodych ludzi w białych koszulkach z czarnym napisem Folknij się; z lewej strony zdjęcia tekst: Folknij się

W miesiącu styczniu z inicjatywy tancerzy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz uczniów poznańskich liceów powstał niedochodowy projekt społeczny „Folknij Się”. Projekt jest realizowany przez ośmioro uczniów stworzony na platformie „Zwolnieni z teorii”. Ma on na celu promowanie wiedzy o polskim folklorze i tańcach narodowych wśród młodzieży.

Kierownik inicjatywy, Anna Rzepnicka, tak wypowiada się o całym programie: „chciałam stworzyć projekt społeczny, który edukowałby licealistów. Zdecydowałam się poruszyć problem polskiego folkloru, ze względu na miłość do sztuki ludowej. Efekt końcowy przerósł moje najśmielsze oczekiwania, uśmiech i zadowolenie na twarzach odbiorców sprawiły mi ogromną satysfakcję. Cieszę się, że dzięki „Folknij Się” mogę pokazywać rówieśnikom moją pasję”.

To ambitne grono, do którego włączyli się również licealiści nie związani z zespołem, organizuje koncerty edukacyjne w wielkopolskich szkołach, podczas których prezentują kujawiaka, oberka, mazura i poloneza, ich charakterystyczne kroki i figury, opowiadając o historii tych polskich tańców, a także strojach, w których je przedstawiają.

Ich działania dają dużo efektów. Dotarli już do łącznej liczby ponad 800 beneficjentów i swoją pracą pokonali wiele projektów odbywających się w całej Polsce. Dzięki temu znaleźli się w finale ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Gala odbędzie się w miesiącu kwietniu w Warszawie.

Jak mówią młodzi artyści; „w dzisiejszym świecie bardzo popularnymi tańcami są na przykład hip-hop i taniec nowoczesny. My jednak uważamy, że w naszej kulturze występują równie wartościowe polskie tańce narodowe, których kroki, figury, rozwiązania choreograficzne ukazują piękno kultury naszego kraju i dziedzictwa narodowego”.

Folklor jest naszym dziedzictwem narodowym, dlatego bardzo ważnym jest krzewienie wiedzy o naszych polskich tradycjach muzycznych, wokalnych i tanecznych wśród polskiej młodzieży i angażowanie ich w działalność artystyczną. Wykonawcy koncertów mówią, że „ich audycje to świetna okazja do poznania się czym tak naprawdę jest polski folklor, uświadomienia sobie, że wiąże się on z super zabawą i spotykaniem interesujących ludzi…”

ARZ

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: