Informacje techniczne

W celu uzyskania pełnej funkcjonalności biblioteki cyfrowej zalecamy korzystanie z możliwie najnowszych wersji przeglądarek internetowych, np. Firefox lub Opera. Minimalne wymagania to:

  • Firefox 1.5
  • lub Internet Explorer 6.0
  • lub inna przeglądarka funkcjonalnie zgodna z którąś z powyższych

W celu obejrzenia niektórych publikacji wymagana jest maszyna wirtualna Javy firmy Sun Microsystems. Można ją pobrać m.in. ze strony producenta.

Korzystanie z formatu DjVu również może wymagać zainstalowania odpowiedniego oprogramowania. Zwracamy uwagę że DjVu umożliwia m.in. poprawę kontrastowości obrazu (prawy przycisk myszy – na rozwiniętym menu “preferences”) i wykorzystanie funkcji “Szkło powiększające” (klawisz Ctrl).

Format FLV (Flash Video) jest uzywany do dystrybucji plików wideo przez internet. Odtworzyć plik .flv możemy za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej z dodatkiem Adobe Flash Player lub osobnych programów, np. udostępnianych bezpłatnie VLC media player, Moyea FLV Player.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zdigitalizować swoje zbiory w WBPiCAK?

Każda biblioteka publiczna w Wiekopolsce posiadająca cenne zbiory o charakterze regionalnym.

Kto może korzystać z zasobów WBC?

Zasób biblioteki cyfrowej jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich. Pobrane dokumenty można wykorzystywać tylko do użytku własnego (pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej oraz w celach edukacyjnych). Ograniczenia dostępu dotyczą jedynie materiałów objętych prawem autorskim.

Czy dokumenty publikowane w WBC są chronione prawem autorskim?

Część zasobów biblioteki cyfrowej, szczególnie w kolekcji Materiały dydaktyczne, jest chroniona prawem autorskim. Publikacje te są umieszczane w bibliotece po podpisaniu z autorem lub wydawcą właściwej umowy licenyjnej, regulującej zasady udostępniania. Można z nich korzystać tylko w sposób określony przez właściciela praw autorskich, np. po zalogowaniu się lub z komputera w określonej lokalizacji.

Czy dokumenty publikowane w bibliotece cyfrowej są zabezpieczone?

Każda publikacja w bibliotece cyfrowej otrzymuje znak wodny, wskazujący na instytucję przechowującą oryginał dokumentu.

Co zrobić, żeby móc przeglądać dokumenty w formacie DjVu?

Obecnie serwis WBC umożliwia przeglądanie publikacji w formacie DjVu na dwa sposoby: za pomocą specjalnej tzw. wtyczki do przeglądarki lub appletu, który nie wymaga osobnej instalacji i działa, jeśli tylko tylko komputer użytkownika wyposażony jest w wirtualną maszynę Javy.
“Wtyczka” to niewielki program wzbogacający możliwości przeglądarki – w tym wypadku umożliwiający przeglądanie plików DjVu bezpośrednio w jej oknie.
Wtyczkę można ściągnąć (bezpłatnie) ze strony LizardTech Inc.: dla Windows lub Mac OS X.
Uwaga! W systemach Windows XP, Vista oraz Windoes NT sciągniętny plik instalacyjny należy uruchomić na koncie z uprawnieniami administratora.
Istnieją również wtyczki do przeglądarek dla systemów Linux, Solaris (sparc) oraz SGI Irix, Symbian, Palm OS. Więcej informacji można znaleźć na stronie DjVuLibre.
Uwaga! W popularnych dystrybucjach Linuksa wtyczka jest dostępna w pakietach deb lub rpm (np. Debian, Ubuntu, Fedora, Mandriva i in).

Co to jest dLibra?

dLibra to środowisko służące do budowy bibliotek cyfrowych, zarządzania ich zawartością i udostępniania w sieci Internet zgromadzonych w bibliotece publikacji. Więcej informacji zawiera strona platformy dLibra

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: