
Jaka jest Japonia według Karoliny Bednarz?…

czyli kubeł zimnej wody…
„Na początku kobieta była Słońcem. Prawdziwą osobą.
Dzisiaj jest Księżycem, bladym, chorowitym Księżycem,
zależnym od innych, odbijającym ich świetność.”
Wyjątkowo w środę, 15.06.2022 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy WBPiCAK.
Na rynku wydawniczym jest wiele książek o Japonii, ale książka „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz bardzo się wyróżnia, gdyż w centrum uwagi stawia kobiety.
Myśląc o Japonii mówimy: kimono, Kraj Kwitnącej Wiśni, wachlarze, zielona herbata, ikebana, roboty, niezawodne samochody…
Po lekturze „Kwiaty w pudełku…”, Japonia będzie się nam kojarzyła z rygorystyczną tradycją patriarchalną, z kobietami, które mają nakreśloną postawę- bycie 'kawaii' czyli słodką, niedojrzałą.
Reportaż ukazuje codzienne życie kobiet w Japonii. Autorka w dwudziestu trzech rozdziałach przedstawia nam różne oblicza Japonii, przy czym każdy rozdział poświęcony jest innemu problemowi społecznemu, m.in. o depresji i przemocy domowej oraz o tym, jak tradycja i przyzwyczajenia wpływają na relacje interpersonalne.
Książka wywołała gorącą dyskusję między uczestniczkami DKK. Otrzymaliśmy dawkę wiedzy na temat kultury japońskiej. Klubowicze zgodnie określili tematykę książki jako wstrząsającą i bardzo trudną.
Smutna rzeczywistość, dla nas nie do pomyślenia.
Na koniec stwierdziliśmy, że takie książki są potrzebne i bardzo intrygujące, ponieważ burzą wszelkie wizje i stereotypy o danym kraju.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się dopiero 25 sierpnia o godzinie 17:00, na którym porozmawiamy wyjątkowo na prośbę klubowiczów o 2 książkach: powieści historycznej „Ósme życie” Nino Haratischwili oraz o reportażu „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji” Witolda Szabłowskiego.
Zapraszamy!
Potrzebujecie więcej informacji? Piszcie lub dzwońcie: marta.dolatowska@wbp.poznan.pl lub 61 66 40 873.
Zapraszamy na Prusa 3!
„Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”