
Propozycje książkowe Pracowni Krajoznawczej

Panująca od kilkunastu miesięcy pandemia niejednokrotnie wpłynęła na nasze plany, szczególnie te turystyczne. W zeszłym roku, wielu z nas zrezygnowało z wakacji za granicą i postanowiło spędzić je w Polsce. I choć sytuacja z czasem uległa nieco poprawie, dalekie podróże nadal wiążą się z większym ryzykiem, dlatego lepiej pozostać w kraju. Wymienione poniżej propozycje książkowe są doskonałym przykładem na to jak wiele ma on do zaoferowania. Zamiast żyć w zawieszeniu, warto postawić sobie realne i bezpieczne w realizacji cele. Dzięki nim łatwiej będzie nam oderwać się od przytłaczającej niekiedy rzeczywistości.
A może by tak pojechać do lasu? W publikacji wydanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu pt. Frygaj z gzubami w las sygn. 007-009161-00-0 znajdziemy wiele ciekawych pomysłów na spędzenie weekendu w wielkopolskich lasach. Przewodnik ten będzie doskonałą inspiracją dla organizujących wycieczki rodziców/opiekunów czy też dorosłych pasjonatów turystyki (mimo, że w założeniu jest to publikacja dla dzieci!). Jest prosty i przejrzysty, aby najmłodsi chętnie do niego zaglądali. Wśród propozycji wielkopolskich nadleśnictw znajdziemy tu liczne wskazówki i ciekawostki oraz ekologiczne zadania do wykonania. Zatem do dzieła!
Miłośnikom natury polecam także książkę pt. Poradnik Wędrowca Magdaleny Stefańczyk sygn. 007-009065-00-0. Podobnie jak poprzednia, mimo że jest kierowana dla młodych, usatysfakcjonuje także dorosłych. Zostały w niej zawarte informacje odnośnie tego jak odpowiednio się przygotować, aby nic nas nie zaskoczyło podczas wyjazdu w teren - do lasu oraz w góry. Zaznajomiony z tą publikacją czytelnik będzie doskonale zorganizowany i gotowy na wszystko! Książka jest bardzo kolorowa i przyjemna. Dowiemy się z niej m.in. o tym, co powinniśmy zabrać na taką wyprawę, jak prawidłowo czytać mapę i zbierać grzyby oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Zawarto tu również wskazówki w kwestii wędrówek o każdej porze roku. Absolutny must have dla przyszłych fanów survivalu!
Jeśli do tej pory nie udało mi się Państwa przekonać do wyjazdu na łono natury, z pewnością na tę decyzję wpłynie bogato ilustrowany przewodnik pt. Polskie Góry Barbary Zygmańskiej sygn. 007-009213-00-0. Ze względu na piękne zdjęcia jest ogromną zachętą do zwiedzenia Sudetów i Przedgórza Sudeckiego a także Karpat. Przedstawiono tu zarówno walory krajoznawcze jak i turystyczne. Znajdziemy szczegółowy opis gór – m.in. florę i faunę a także informacje na temat szlaków turystycznych i parków narodowych. Dzięki tej książce możemy mieć pewność że nie pominiemy znajdujących się w danym rejonie atrakcji ani perełek architektonicznych. Warto do niej zajrzeć przed wyjazdem.
Dla tych, którzy prócz wycieczek cenią sobie również "bycie w podróży", polecam ciekawy reportaż pt. Polska Przydrożna Piotra Małeckiego sygn. 007-009063-00-0. Autor jeździ po Polsce bez celu i analizuje napotykaną w trasie rzeczywistość. Możemy tu zobaczyć zarówno drogi i bezdroża ale też wszelkie sytuacje ujawniające osobliwości typowe dla polskiej prowincji. Książka jest dość nietypowa –porusza te tematy, o których zwykle się nie pisze. Tekst skupia się na tym co zwykle w podróży się omija i nie analizuje, gdyż tego rodzaju miejsca są jedynie nic nie znaczącymi przystankami na naszej drodze do celu… Polecam ze względu na oryginalną treść oraz interesujący punkt widzenia.
Nie bądźmy bezczynni w dobie pandemii. Możemy doświadczyć wielu ekscytujących przeżyć i zobaczyć wiele intrygujących miejsc. Ważne aby sobie uzmysłowić, że nie trzeba jechać daleko, aby przeżyć przygodę.
Poleca i zdjęcia: Julia Borkowska-Kulczak