
Literatura, która łączy pokolenia

czyli o twórczości Marii Konopnickiej
Książki Marii Konopnickiej czytaliśmy i czytamy wszyscy. Nasi dziadkowie, rodzicie i nasze dzieci. Jak bajka na dobranoc to czemu nie Marii Konopnickiej. Jak lektura szkolna to na pewno będzie to jedna z pozycji naszej nowelistki, poetki, tłumaczki i publicystki.
Najmłodszemu pokoleniu polecamy książki:
„O Krasnoludkach i o Sierotce Marysi” Marii Konopnickiej. Jedna z najbardziej znanych i lubianych bajek. Baśń cechuje się bogactwem wartości tj.: miłość, dobro, wiara, które odzwierciedlają bohaterzy.
Pięknie zilustrowane wierszyki dla dzieci. Nie tylko dla osób lubiących pranie, ale przede wszystkim bardzo przyjemne dla ucha. Mowa oczywiście o „Praniu” M. Konopnickiej.
Największym mądralą wśród bohaterów Marii Konopnickiej był oczywiście „Stefek Burczymucha”. Starsze pokolenie bardzo miło wspomina tę bajkę, a nawet swego czasu znało ją na pamięć. Warto więc sprawdzić skąd ten zachwyt i przeczytać książkę o największym zuchu.
Dla niezdecydowanych czytelników, którzy chcieliby poznać więcej utworów Marii Konopnickiej polecamy „Utwory dla dzieci”, w których mnóstwo jest wierszyków oraz opowiadań tj.: „Na jagody”, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”, „Muchy samochwały”, „Jak to ze lnem było”, „Kukułeczka” i wiele innych.
Przyroda, która współgra ze zwierzętami oraz piękne opisy natury. Po przeczytaniu „Co słonko widziało” wyobraźnia naszych najmłodszych czytelników nie może pozostać niewykorzystana. Dlatego pragniemy zachęcić młodzież do wzięcia udziału w konkursie „Mieszkańcy świata wyobraźni Marii Konopnickiej”.
Nie zapomnieliśmy również o nieco starszych molach książkowych. Pozycja „Konopnicka jakiej nie znamy” Marii Szypowskiej jest skierowana właśnie do nich. Autorka biografii Konopnickiej umieszcza w książce wiele anegdot, a także skanów listów i fotografii rodzinnych. Czytelnik dzięki temu poznaje zupełnie nowe fakty, o których wcześniej być może nie mógł przeczytać. Język autorki nie jest ani nudny ani trudny w odbierze, dzięki czemu czytanie staje się w pełni rozrywką.
Tak Maria Konopnicka pisała w jednej z bajek:
„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie,
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie.“
Czy Krasnoludki istnieją? Czy wszędzie można je spotkać? Tego nie gwarantujemy, ale zapewniamy, że w naszej Wypożyczalni znajdziecie najróżniejsze bajki, wiersze, nowele oraz opowiadania Marii Konopnickiej i może właśnie w nich znajdziecie odpowiedź na te i inne pytania – zapraszamy całe rodziny na Prusa 3!