
Książki na letni wypoczynek

Czytelnicy! Urlopowicze!
Na ostatnie wakacyjne tygodnie proponujemy książki, które są idealne na letni wypoczynek.
Na półkach w Bibliotece można znaleźć bardzo duży wybór książek, coś dla siebie znajdą miłośnicy romansów, horrorów, literatury faktu i wszelkich innych gatunków. Przygotowaliśmy zestawienie książek, w którym każdy Czytelnik powinien znaleźć odpowiednią dla siebie pozycję.
Jeśli nie macie jeszcze dosyć gangsterskiego świata to polecamy Wam kryminalną komedię Olgi Rudnickiej pt. „Fartowny pech” (B - 155794).
Bohaterami książki są policjanci i gangsterzy. Rudnicka ukazuje stosunki między tymi grupami w bardzo komediowy sposób, i pomimo że ukazuje nam gangsterski świat, to człowiek czytając jej książkę jest w stanie dostać „ataku śmiechu”. Dzięki tej powieści można się odstresować i „rozerwać”. Uwaga! Sporo w niej wulgaryzmów, ale jak już będziecie poznawać losy gangsterów nawet ich nie zauważycie :)
Koty sąsiadów, koty fabryczne, koty paskudnopyszczkowe, arcyzbrodniarzy, z kreskówek, wędrowne – te i wiele innych rodzajów wymienia Terry Pratchett w książce „Kot w stanie czystym” (MB - 146673). Kto ma kota w domu, ten zrozumie bez problemu zamysł książki, która pozwala spojrzeć na nasze sierściuchy z nieco innej perspektywy. Wszechobecny humor bijący z książki z wielką miłością do kotów. Wiadomo, kot to kot. Żartobliwe sytuacje są powiązane z cennymi radami dla właścicieli. Jest to jedna z najzabawniejszych książek, jakie w życiu przeczytałam.
Andrzej Pilipiuk – jego książki się kocha albo ich nie cierpi. My osobiście uwielbiamy jego twórczość. Obok jego powieści nie da się przejść obojętnie. Bardzo polecamy „Kroniki Jakuba Wędrowycza” (B - 158533). Tytułowy bohater-bimbrownik z Wojsławic, tak naprawdę nygus jakich mało, a przy tym źródło zazwyczaj bezsensownych pomysłów. Mimo wszystko, nie da się nie lubić tego panicza, docenia się jego intelekt i humor. Książka uwzględnia kilka opowiadań z Wędrowyczem w roli głównej. Zgłębiamy różne historie z życia Jakuba, takie jak na przykład wakacyjny biznes, który rozkręca z przyjaciółmi albo reakcja Jakuba na złowienie złotej rybki.
„– Oskalpowałem mamusię!!! – brzmiała treść ryku, – O nie!!! Ratunku!!!
Kasia spojrzała w górę i aż się zachłysnęła z przerażenia. Jej mąż trzymał w garści jakąś straszliwą ilość blond loków. Potrzeba było dłuższej chwili, żeby Kasia zorientowała się w sytuacji.
– Zamknij się jak rany!!! – wrzasnęła do wciąż wydającego z siebie histeryczne kwiki męża. – Nikogo nie oskalpowałeś!!! To są doczepy!!!”
Dla fanów Chmielewskiej i nie tylko polecamy świetną komedię kryminalną Alexa Rogozińskiego – „Jak cię zabić, kochanie?” (B - 162511). Żona chce zabić męża, a mąż chce zabić żonę, a na dodatek życie tych dwojga ludzi jest zagrożone, ponieważ czyhają na nie jeszcze inne osoby, w tym dwie zakonnice! Dziwne przypadki, dialogi z niedomówieniami. Śmiech towarzyszy od pierwszej do ostatniej strony, a czyta się szybko i przyjemnie.
„Całe miasto o tym mówi” (B - 171019) to sielska opowieść o miasteczku i jej mieszkańcach, której dzieje rozgrywają się niemal przez 100 lat. Perypetie małej społeczności, klimat książki spowodują, że nie będziesz Czytelniku mógł oderwać się od powieści. Znający twórczość Fannie Flagg odnajdą elementy z poprzednich jej powieści – sporo tajemnic, ale i wątki kryminalne.
Jeśli jesteście zainteresowani mieszanką popkulturowych dygresji sięgnijcie po „Sprzedawczyka” (B - 173521 Paul Beatty), który jest taką słodko-gorzką satyrą amerykańskiego społeczeństwa. Styl „Sprzedawczyka” jest frywolny, ale i dosadny, wydaje mi się, że autor celowo zastosował bezceremonialność, by dogryźć, a także skompromitować poprawność polityczną na linii „biali a czarni”. Książka ma bardzo rytmiczną narrację, jest napisana błyskotliwie. W końcu nie bez powodu powieść zwyciężyła w John Dos Passos Prize for Literature i National Book Critics Circle Award.
Anioł Azirafal oraz demon Crowley (przyjaciele!) od tysiącleci zamieszkują ziemię, gdzie toczą walkę między dobrem i złem. W końcu, gdy nadchodzi czas biblijnego Armagedonu, obaj bohaterowie nie są zachwyceni, gdyż są przyzwyczajeni do ziemskich przyjemności, polubili ludzi i nie chcą końca świata. Zostają wplątani w intrygę sprowadzenia Antychrysta, niestety muszą odwrócić bieg wydarzeń. Inaczej skończy się to zagładą świata. A jak to zrobić, gdy Antychryst okazuje się sympatycznym, mądrym i dobrym dzieciakiem – jak więc zabić takie „wcielone zło”?
Pratchett z Gaimanem (świetny duet) w książce „Dobry omen” (B - 147648) udowadniają, że nawet z wizyjnego i niebiańskiego tematu apokalipsy można stworzyć rubaszną komedię, gdzie komizm i absurd dostrzegalny jest na każdym kroku. (Polecam również zekranizowany serial na podstawie książki – bardzo dobry!)
Absurd goni absurd, niemożliwe staje się możliwe, a stoicki spokój głównego bohatera jest wręcz nielogiczny. Książka Jonasa Jonassona „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” (B - 155810) opowiada jednocześnie historię życia i aktualne, niezwykłe przeżycia stulatka. Jak to możliwe, że bohater dożył tylu lat? A no, za sprawą stoickiego spokoju i życiowej filozofii, którą bohater wyznaje. Książkę przeczytacie w mgnieniu oka, a świetne postaci, niezwykłe wydarzenia zostaną z Wami na dłużej.
Tekst i zdjęcia: M. D.