
Festiwale, festiwale…

Na całym świecie odbywają się od lat liczne festiwale. Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo, Glastonbury Festival w Anglii, Festiwal Lampionów w Tajlandii, festiwal filmowy w Gdyni, Cannes, Wenecji, Berlinie… czy miniony już Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu ;)
Także Wielkopolska nie pozostaje w tyle. Wiele festiwali trwa już długi czas, powstają nowe. Na ich temat wydawane są książki, które znaleźć można w zbiorach Działu Informacji Bibliograficznej i Regionalnej (w Pracowni Bibliografii Regionalnej) WBPiCAK.
Jednym z młodszych jest Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu. Pokłosiem III edycji jest album: „Tutaj ludzie wyplatają swoje życie” w oprac. Macieja Pawlaka (sygn. Bibl. Reg. 166523)
Jeśli ktoś byłby zainteresowany folklorem, polecamy pozycje przybliżające wydarzenia towarzyszące Bukowińskim Spotkaniom w Pile i Jastrowiu pt: „18. Bukowińskie Spotkania. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny”, czy „20. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Bukowińskie Spotkania” (sygn. Bibl. Reg. 140389, 140850).
Będąc przy występach zespołów ludowych, trudno nie wspomnieć też o innych muzycznych festiwalach. Jednym z nich jest reaktywowany Festiwal w Jarocinie. Kiedyś wywrotowy i buntowniczy, dziś raczej spokojny i przyjazny rodzinom z dziećmi, choć ciągle z pazurem. Na ten temat mamy gratkę dla miłośników rocka i tego Festiwalu: „Grunt to bunt” (sygn. Bibl. Reg. 143556). Książka jest zapisem rozmów uczestnika wydarzeń w Jarocinie, występującego m.in. z zespołem Róże Europy z ludźmi związanymi z Festiwalem w latach 80. Drugą pozycją na ten temat, dostępną w zbiorach Pracowni Bibliografii Regionalnej jest „Jarocin w obiektywie bezpieki” (sygn. Bibl. Reg. 122655). Album ten opracowany został m. in. przez IPN oraz Muzeum Regionalne w Jarocinie i zawiera część historyczną oraz fotografie i dokumenty służb bezpieczeństwa.
Muzyka, muzyka… wśród wielu jej gatunków – jazz. I tu oferujemy wydawnictwa związane z Międzynarodowym Festiwalem Pianistów Jazzowych im. Mieczysława Kosza w Kaliszu. Są to m.in. „Piano… piano…” (sygn. Bibl. Reg. 863) czy płyta DVD „30. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych” (sygn. Bibl. Reg. 3500).
Ciekawostką jest także festiwal bluesa w Zakrzewie, o którym traktuje album wydany z okazji 25-lecia istnienia tej imprezy „Festiwal Blues Express – 25 lat” (sygn. Bibl. Reg. 170176).
Festiwal chopinowski budzi wśród koneserów muzyki niemałe emocje. W Wielkopolsce kaliskie Centrum Kultury i Sztuki organizuje jeden z dwóch takich festiwali. Jest nim „Międzynarodowy Festiwal Chopin w barwach jesieni”. Koncerty odbywają się w pałacu Radziwiłłów w Antoninie, w którym bywał Fryderyk Chopin. O 30. edycji tej imprezy możemy przeczytać w książce „Chopin w barwach jesieni…” o sygn. Bibl. Reg. 144853.
Skupiając się na muzyce, nie można pominąć także innych dziedzin kultury np. teatru! Jednym z bardziej znanych jest odbywający się od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Festiwal Teatralny Malta w Poznaniu. Na dziesięciolecie festiwalu wydany został album pt. „Dziesięć lat Malty 1991-2001” (sygn. Bibl. Reg. 111055).
Najstarszy w Polsce festiwal teatralny i jedyny konkurs aktorski, to założony w 1960 roku przez Tadeusza Kubalskiego, ówczesnego dyrektora Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu festiwal pn. „Kaliskie Spotkania Teatralne”, o których możemy poczytać w książce wydanej z okazji jubileuszu 50. edycji „50. Kaliskie Spotkania Teatralne…” (sygn. Bibl. Reg. 144855).
Warto również wspomnieć o festiwalu organizowanym przez WBPiCAK. Jest to festiwal organizowany od 2012 roku pn. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Pokłosiem corocznych edycji są publikacje np. „5. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki: śladami mistrzów” (sygn. Bibl. Reg. 4635).
Na koniec – X muza! I tu proponujemy opracowanie pt.: „26. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino” (sygn. Bibl. Reg. 4400), które jest zapisem programu festiwalu kinematografii dla młodych odbiorców.
Także film dokumentalny ma swoją imprezę odbywającą się w Poznaniu. Na jej temat przeczytać można w książce „V Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema” (sygn. Bibl. Reg. 2129).
Wspomniane publikacje dotyczące festiwali odbywających się w Wielkopolsce, ale także wiele innych ciekawych i inspirujących książek znaleźć można w księgozbiorze Pracowni Bibliografii Regionalnej WBPiCAK, do korzystania z którego serdecznie zachęcam.
Oprac. Anna Płonka