
Bestsellery czytelnicze 2021 roku

czyli które pozycje najchętniej wypożyczano
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens.” – Kornel Makuszyński, „Poezje wybrane”
Jakie książki w minionym roku były najczęściej wypożyczane? Który autor znalazł się na szczycie? Czy prym wiodła beletrystyka, a może reportaże lub biografie, czy może graficzna forma powieści, jak manga lub komiks?
Zdecydowanym liderem wśród bestsellerów jest „Dziewczyna z Neapolu” Lucindy Riley (wyd. Albatros). Nie powinno dziwić, że właśnie ta książka miała największą liczbę wypożyczeń w WBPiCAK. „Piękna do bólu”, „Będę do niej chętnie wracać”, „Jedna z najlepszych książek jakie w życiu przeczytałam”, „Kolejne cudo spod pióra Lucindy Riley” – to tylko kilka opinii czytelniczych, które pokazują jak wartościowa potrafi być książka. „Dziewczyny z Neapolu” to swego rodzaju pamiętnik, który opowiada o miłości rodzicielskiej, macierzyńskiej i platonicznej. Powieść doskonale uzupełniają zamiłowania bohaterów do muzyki, malarstwa i sztuki sakralnej.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się książka Beth O’Leary „Zamiana” (wyd. Albatros). To nie tylko zabawna opowieść o trzech kobietach, ale przede wszystkim powieść, która porusza trudne tematy tj.: samotność osób starszych, przemoc w rodzinie oraz problemy jakie pojawiają się w życiu po stracie bliskiej osoby. „Zamiana” ma na swoim koncie nagrodę „Książka roku Lubimyczytać.pl” za rok 2020.
W ścisłej czołówce pojawia się Przemysław Piotrowski z drugim tomem mrocznej, kryminalnej serii z Igorem Brudnym pt. „Sfora” (wyd. Czarna Owca). Kolejna makabryczna zbrodnia i zagadka do rozwiązania czeka na komisarza Brudnego. Skomplikowane śledztwo, trudna przeszłość głównego bohatera, niesztampowe zakończenie, czyli wszystko co powinien posiadać dobry kryminał znajdziecie w Sforze.
Zarówno w roku 2020 jak 2021 wiodła prym B.A. Paris. Tym razem z thrillerem psychologicznym „Dylemat” (wyd. Albatros). Niesamowity fenomen pisarski autorki sprawił, że wszyscy chcą czytać jej książki. Powieści autorki to przede wszystkim intrygi, tajemnice, moralne dylematy bohaterów oraz ich burzliwa przeszłość. Tak jest też w przypadku w/w pozycji. Autorka w mistrzowski sposób już od pierwszych stron wzbudza zaciekawienie czytelnika i przeprowadza go przez całą historię w ogromnym napięciu.
Nieco niżej w rankingu uplasowały się takie tytuły, jak: „Motylek” – Katarzyny Puzyńskiej, „Dublerka” – B.A. Paris, „Zdarzyło się nad Jeziorem Mystic” – Kristin Hannah, „Współlokatorzy” – Beth O’Leary, „Nie ma” – Mariusza Szczygła (nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki za rok 2019, nagroda Literacka Nike za 2019 rok i Książka Roku portalu internetowego Lubimyczytać.pl za 2018 rok), „Jesień” – Ali Smith, „Wielka samotność” – Kristin Hannah, „Genialna przyjaciółka” – Elleny Ferrante. Jak widać nasi czytelnicy w ubiegłym roku wybierali przede wszystkim książki z gatunku literatury obyczajowej, pięknej oraz kryminały i sensacje. Takie wybory i preferencje czytelnicze mogą wynikać z obecnej sytuacji pandemicznej, jaka panuje w naszym kraju. Chęć oderwania się od szarej, momentami trudnej rzeczywistości skłania czytelnika do sięgnięcia po lżejszą i przyjemniejszą literaturę.
Nazwiska, które najczęściej pojawiały się w zestawieniu z 2021 roku to: Kristin Hannah, Lucinda Riley, Charlotte Link, B.A. Paris, Elena Ferrante i Beth O’Leary. Warto wspomnieć, że każda z autorek wraz ze ze swoimi powieściami, zajmowała zaszczytne miejsce w pierwszej dwudziestce. Jak widać, kobiece pióro zdecydowanie dominuje nad męskim.
Podobnie jak w zeszłych latach, tak i w 2021 roku czytelnicy chętnie wypożyczali książki, które zostały nagrodzone. Bardzo wysoko w klasyfikacji uplasował się reportaż Joanny Gierak-Onoszko – „27 śmierci Toby’ego Obeda”, który zdobył aż 5 nagród, m.in.: Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki z 2020 roku, Nagrodę Conrada z 2020 roku, Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza z 2020 roku, Nagrodę Literacką Nike z 2020 roku oraz nagrodę Książki roku portalu Lubimyczytac.pl za 2019 rok.
Nie słabnie również pozycja Olgi Tokarczuk w rankingach WBPiCAK. Powieść, która jest laureatem również aż 5 nagród to „Bieguni”. Warwick Prize for Women in Translation 2018 r., Nagroda Literacka Europy Środkowej „Angelus” 2008 r., National Book Award 2018 r., Nagroda Literacka Nike 2008 r., Man Booker International Prize 2018 r. – takie wyróżnienia w naszej wypożyczalni spotykają się zawsze z częstymi wypożyczeniami. Kolejna autorka również doceniona przez czytelników wysoką pozycją w rankingu to Mira Marcinów i jej książka „Bezmatek”. Powieść wyróżniona nagrodami tj.: Nagroda Conrada za 2021 r., Paszport Polityki za 2020 r. oraz nagroda od Lubimyczytac.pl za Książkę roku w 2020 r.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu posiada również bogaty zbiór mang i komiksów, które co roku są uzupełniane o zakup kolejnych, nowych tomów. Dlatego właśnie w tym zestawieniu nie zabraknie mang i komiksów.
Komiks, który znalazł się na tym samym miejscu co książki takie, jak: „Teściowe muszą zniknąć” – Alka Rogozińskiego, „27 śmierci Toby’ego Obeda” – Joanny Gierak-Onoszko, „Czas Burz” – Charlotte Link czy „Bieguni” – Olgi Tokarczuk to „Batman: Przeklęty” Briana Azzarello i Lee Bermejo. Powieść graficzna rozgrywa się w czasach kiedy Joker nie żyje. Batman postanawia wraz z Johnem Constantine rozwikłać zagadkę śmierci Jokera, ponieważ główny bohater nie jest w stanie przypomnieć sobie, jak do tego doszło.
Niebawem do kin wchodzi film „Batman”. Część czytelników na pewno przed obejrzeniem ekranizacji chciała przypomnieć sobie historie Batmana z komiksów lub zapoznać się z nią od początku.
W czerwcu 2021 r. na Netflixie pojawił się serial na podstawie komiksu „Łasuch t.1” Jeffa Lemire i pewnie było to główną przyczyną częstych wypożyczeń tego komiksu.
„Berserk t.1” – Kentarou Mirua, „Uzumaki : Spirala” – Junji Ito, „Tokyo Ghoul:re t.1” – Sui Ishida, „Monster t.1” – Naoki Urasawa to mangi, które były najczęściej wypożyczane przez naszych czytelników. Podobnie jak w przypadku komiksów, większość wymienionych mang posiada swoje ekranizacje w postaci seriali anime. Głównymi odbiorcami mang jest przede wszystkim młodzież.
Po zapoznaniu się z całą listą najczęściej wypożyczanych pozycji warto zadać pytanie, jak wypadła na tle innych gatunków literatura fantastyczna? Otóż nasi czytelnicy z tego gatunku wybierali głównie komiksy i mangi. Jedyna powieść fantastyczna, która uplasowała się równie wysoko jak powieści graficzne to „Baśń o Wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (wyd. Powergraph) Radka Raka z 3 nagrodami literackimi. Radek Rak serwuje nam stworzoną przez siebie na nowo mitologię Galicji. Główny bohater to tytułowy Jakób Szela, który zostaje obdarzony miłością przez żydówkę Chane. Książka bywa też momentami brutalna, pełna erotyzmu oraz ironii i humoru.
Podsumowując, wśród zeszłorocznych bestsellerów liderem okazała się literatura popularna, głównie obyczaje, romanse oraz kryminały i sensacje. Porównywalnie często były wypożyczane książki, które na swoim koncie posiadają liczne nagrody. Nie zawiodło nas również młodsze pokolenie, które bardzo chętnie sięgało po mangi i komiksy. Warto nadmienić, że dość powszechnym zjawiskiem jest wzmożona liczba wypożyczeń, gdy zostaje oficjalnie ogłoszona premiera ekranizacji danej książki czy komiksu.
Działania promocyjne oraz wydarzenia, jakie organizuje biblioteka mają znaczący wpływ na wzrost liczby wypożyczeń oraz nowo zapisanych czytelników. W 2021 roku WBPiCAK z dużym powodzeniem zorganizowała m.in.: Noc Bibliotek, Poczytajki dla najmłodszych – spotkanie z teatrem kamishibai, spotkanie autorskie z Grażyną Plebanek. Biblioteka nie poprzestaje na tego typu działaniach i często organizuje różnego rodzaju konkursy dla najmłodszych. Co miesiąc stwarzamy okazję do spotkań z czytelnikami w formie Dyskusyjnego Klubu Książki, gdzie poddajemy analizie, dyskutujemy i omawiamy fabułę wybranych książek.
Szeroko rozumiana promocja czytelnictwa oraz prężne działania w mediach to tylko jedno z narzędzi, które ma zachęcić potencjalnych czytelników do wyboru tej a nie innej biblioteki. Poza tym zbiory, jakie oferuje dana biblioteka również mają za zadnie przyciągać czytelników. WBPiCAK co roku zakupuje ok. 5 000 nowości, co nasi czytelnicy bardzo doceniają i pokazują to nam na każdym kroku.
opracowała: Marta Orłowska