
Bestsellery czytelnicze 2020

„Biblioteka ma w sobie coś magicznego. Jest niczym portal do wielu różnych światów” – Amo Jones
Co najchętniej wypożyczaliśmy? Jaki był czytelniczy 2020 rok?
Na czele ilości wypożyczeń znajduje się Zimowla (wydawn. Znak) Dominiki Słowik. Za tę książkę autorka otrzymała w 2020 roku Paszport „Polityki” w kategorii Literatura. Jury w odczytanym uzasadnieniu podczas gali podało, iż książka została wyróżniona za: „wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość”.
Na drugim miejscu – Becoming – moja historia Michelle Obamy (wydawn. Agora). Historia pierwszej damy, od narodzin do opuszczenia Białego Domu. Lektura bardzo inspirująca, ukazująca historię ciekawej i pełnej życia kobiety. W 2019 roku otrzymała nagrodę w serwisie Lubimyczytać.pl Książką Roku 2019.
Alex Michaelides i jego Pacjentka (wydawn. W.A.B.) plasuje się w pierwszej trójce najchętniej wypożyczanych u nas pozycji i czytanych przez cały poprzedni rok. Jest także Książką Roku 2019 portalu Lubimyczytać.pl. To znakomity thriller psychologiczny.
Na czwartym miejscu jest aż dwanaście tytułów z równą ilością wypożyczeń. Są to między innymi Księgi Jakubowe oraz Bieguni Olgi Tokarczuk. Wartym podkreślenia jest fakt, iż wśród wspomnianych dwunastu książek, cztery z nich wyszły spod pióra Remigiusza Mroza: Inwigilacja, Umorzenie, Wyrok czy Rewizja (bardzo poczytna seria o Joannie Chyłce i Zordonie). W zestawieniu warto zwrócić uwagę na komiks, który dawno nie gościł tak wysoko w naszych rankingach – Hellblazer tom 1 (początek opowieści o Johnie Constantinie autorstwa Briana Azzarello). Zbiór esejów Marcina Wichy – Rzeczy, których nie wyrzuciłem (w 2018 nagrodzony Literacką Nagrodą Nike oraz Nagrodą Literacką im. Gombrowicza) oraz reportaż pt. Nie ma Mariusza Szczygła (Literacka Nagroda Nike 2019), które również są w dwunastce tytułów. Należy także spojrzeć na powieść historyczną, a mowa o cyklu El Castillo Luisa Zueco i jego powieści pt. Zamek, Miasto oraz Opactwo. W dwunastce znajdziemy także Dziewczynę z konbini Sayaka Muraty (jedna z najgłośniejszych powieści japońskich ostatnich lat, która należy do Serii z Żurawiem) oraz Współlokatorów (niezobowiązująca, zabawna i przede wszystkim dobrze napisana romantyczna historia miłosna) Beth O’Leary.
W dalszym zestawieniu niesłabnącym powodzeniem cieszą się serie wydawnicze. Nie tylko trylogie, ale i całe cykle: kryminalne, obyczajowe, sensacyjne, science-fiction, fantasy. W tej części trudno wskazać najbardziej popularnego autora. Wśród często wypożyczanych książek można wymienić: (znowu) Remigiusza Mroza i jego m.in. Oskarżenie, Testament i Listy zza grobu. B.A.Paris i jej utrzymująca w napięciu opowieść o odarciu z ludzkiej godności, czyli Za zamkniętymi drzwiami, a także Na skraju załamania, Dylemat. Opiekunka Sheryl Browne, cykle Wojciecha Chmielarza, Ryszarda Ćwirleja, Chrisa Cartera, Wojciecha Dutki, Lucindy Riley, Blanki Lipińskiej, Davida Baldacciego, Maxa Czornyja, Roberta M. Wegnera, Jenny Blackhurst, Katarzyny Michalak czy Agnieszki Olejnik. Nasz zbiór licznych reportaży w podobny sposób cieszy się aprobatą ze strony Czytelników. Czarnobylska modlitwa Swietłany Aleksijewicz, Wyspy niepoliczone: Indonezja z bliska Tadeusza Biedzkiego, Z miłości? To współczuję : opowieści z Omanu Agaty Romaniuk, Pianie kogutów, płacz psów Wojciecha Tochmana. To tylko niektóre tytuły, które są na wysokim miejscu, a co się z tym wiąże są często przez nas udostępniane.
Na topie najchętniej czytanych, wysokie miejsca zajmują: komiksy – kolejna część Hellblazera, Jazz Maynard trylogia barcelońska (duetu Raule, Roger to kawał niezłej powieści sensacyjnej dla miłośników europejskich komiksów), Zabij albo zgiń t.1 (duetu Eda Brubakera i Seana Phillips’a, którzy stworzyli bardzo intrygującą postać psychologiczną głównego bohatera), Przystań (trzecia część jednej ze specyficznych sag fantasy – Monstressa), Olimpia de Gouges (ostatnio bardzo modny feministyczny komiks biograficzny o Olimpii de Gouges Catel – jednej z najważniejszych postaci w walce o prawa kobiet), Wojna Sambre’ów – Maksym i Konstancja (seria o rodzinie Sambre’ów wzbogacona o niezwykłe ilustracje Marca-Antoine Boidin’a), Blackwood (młodzieżowa groza przepełniona magią, okultyzmem i mrokiem) czy Bloodborne (seria komiksowa oparta na bestsellerowej grze komputerowej, dla wszystkich tych, którzy lubią horrory) oraz mangi – Atelier spiczastych kapeluszy czy Pokój w kolorach szczęścia. Warto podkreślić, iż nasza Biblioteka WBPiCAK ma już teraz jeden z największych zbiorów Mangi oraz komiksów w Poznaniu i w całej Wielkopolsce.
Zainteresowania czytelnicze są rozbudzane poprzez ekranizacje, seriale czy nawet gry komputerowe. Niepodważalnie znamienną rolę w kształtowaniu naszych gustów mają istotne nagrody literackie, takie jak Literacka Nagroda Nike, Paszporty Polityki, Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus czy Literacka Nagroda im. Gombrowicza.
W porównaniu do poprzednich lat, statystyki wypożyczeń za rok 2020 są niższe, niemniej jednak nie aż tak, jak się tego obawialiśmy. Rok 2020 miał być całkiem inny, obfitujący w spotkania, lekcje biblioteczne, wystawy… Nikt z nas nie wyobrażał sobie takiego odmiennego scenariusza. Mimo wszystko, tym samym potwierdza się to, o czym wiadomo od dawna – Poznań czyta, a kultura czytelnicza jest na bardzo wysokim poziomie.