01 / 07 / 15

Cyfrowa Wielkopolska

Projekt „Cyfrowa Wielkopolska” dofinansowany ze środków „Wieloletniego Programu Rządowego – KULTURA + Digitalizacja” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ w 2015 roku realizuje projekt zatytułowany „Cyfrowa Wielkopolska”, którego operatorem jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

W projekcie „Cyfrowa Wielkopolska” planuje się digitalizację publikacji o tematyce regionalnej, wydanych w niewielkich nakładach lub niemających wznowień, pochodzących z XXI wieku oraz doposażenie istniejącej Pracowni Digitalizacji Zbiorów w sprzęt, a także modernizację infrastruktury sieciowej.

Misją WBPiCAK jest gromadzenie i udostępnianie publikacji związanych z regionem. Biblioteka posiada regionalny egzemplarz obowiązkowy, prowadzi Pracownię Krajoznawczą oraz Pracownię Bibliografii Regionalnej. Wybrane do digitalizacji publikacje stanowią źródło wiedzy o naszym regionie: jego historii, kulturze, walorach turystycznych, życiu społecznym czy też ludziach z nim. Stworzenie cyfrowych publikacji, odpowiadających rzeczywistemu księgozbiorowi biblioteki ułatwi nieograniczony i bezpłatny dostęp wszystkim użytkownikom zainteresowanym tematyką regionu. W ramach zadania z autorami publikacji będziemy podpisywać umowy, na podstawie których przeniesione zostaną autorskie prawa majątkowe do pola eksploatacji, jakim jest stworzenie i opublikowanie cyfrowej wersji książki. Dla autorów są przewidziane honoraria za przeniesienie w/w praw.

W projekcie „Cyfrowa Wielkopolska” WBPiCAK zakłada się także rozbudowę infrastruktury. Głównym celem inwestycyjnym jest modernizacja i doposażenie Pracowni Digitalizacji w sprzęt do digitalizacji materiałów wizualnych, w tym: skaner do digitalizacji slajdów oraz negatywów. Planuje się zakup sprzętu do przechowywania danych cyfrowych (gwarantujących szybszą pracę i archiwizację bardzo dużej ilości plików) oraz redundantnego serwera NAS, który znajdzie się w serwerowni WBPiCAK. Zakupione zostaną oprogramowania poprawiające wydajność i jakość digitalizowanych materiałów; przeprowadzona zostanie modernizacja sieci, tak by działała szybciej i wydajniej. Realizacja zadania zakończy się w grudniu 2015 r.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: