
Stanisław Kulawiak - fotograf autentyczny

Zapraszamy na promocję publikacji z cyklu "Fotografia w Wielkopolsce" - 27.01.2017. godz. 17. BPMiG Ostrzeszów, Pl. Borek 17 RELACJA>>>
Biografia Stanisława Kulawiaka może być wzorcowym przykładem twórcy zaangażowanego, romantyka z pozytywistycznym systemem wartości. Z jednej strony jest artystą wybitnym, o rodowodzie sięgającym najważniejszych prądów współczesnej fotografii polskiej. Jego twórczość jest porównywana m.in. do cytowanego tu Jindřicha Štreita, który poprzez swoje fotografie opowiada o zwykłym człowieku i o jego zwykłych potrzebach. („Zajmując się problemem zwyczajności i codzienności odkrywamy w nich piękno. (...) Nie jest czasem straconym fotografowanie wydarzeń, działań, które już znamy i wiemy, że nie są aż tak nośne, aby mogły z nich powstać piękne fotografie..” – Jindřich Štreit)
Z drugiej strony jest animatorem podejmującym tytaniczną pracę na rzecz swojego środowiska, głównie w ramach Stowarzyszenia Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916. Wszystko to czego Stowarzyszenie już dokonało i co jeszcze zamierza zrobić zasługuje na ogromny szacunek i uznanie. Jest pedagogiem i wychowawcą. Wielu fotografów z południowej Wielkopolski z wdzięczną pamięcią przyznaje się do związków z nim i wpływu jaki wywarł na ich twórczość. Dość powiedzieć, że każdego roku podczas organizowanych przez WBPiCAK konkursów i przeglądów wystaw fotograficznych pojawiają się twórcy z Ostrzeszowa, Krotoszyna, Kalisza szczycący się patronatem artystycznym Stanisława Kulawiaka. W tym miejscu warto wspomnieć, że w 2004 r. w konkursie „Moja Wielkopolska” główną nagrodę zdobyła Magda Kulawiak – córka Stanisława za spójny, przemyślany i oryginalny zestaw 11 prac pt.: „Torzeniec”, co tylko potwierdza promieniowanie talentów ojca, również na własną rodzinę.
Swoistym fenomenem na rynku wydawniczym jest „Ostrzeszowska Kronika Regionalna” – rocznik szerzący wiedzę o kulturze regionu, kultywujący tradycję i lokalny patriotyzm, bogato ilustrowany (jakżeby inaczej) fotografiami miejscowych twórców. Stanisław Kulawiak jest nie tylko rozmiłowanym w swoim regionie jego współredaktorem, ale również wydawcą. W 1999 r. powołał do życia Oficynę Wydawniczą Kulawiak która jest nie tylko zasadniczym źródłem jego dochodów, ale również kolejnym segmentem pozytywistycznej pracy nad kultywowaniem regionalnej tradycji, kultury i wyjątkowości tej „małej ojczyzny” (fragment wstępu).