Szymoniak Krzysztof

Poeta, prozaik, fotografujący dziennikarz i krytyk literacki

Zdjęcie czarno-białe przedstawiające portret mężczyzny w krótkich siwych włosach, z zarostem. Część twarzy zasłania aparat fotograficzny

– urodził się w 1953 roku w Kępnie. Od roku 1969 mieszka w Gnieźnie, gdzie ukończył II LO. Współzałożyciel, wraz z Krzysztofem Kuczkowskim, gnieźnieńskiej Niezależnej Grupy Poetyckiej DRZEWO (1977-1988). Także wspólnie z Krzysztofem Kuczkowskim (późniejszym twórcą i redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Topos”) współinicjował i organizował w Gnieźnie, w latach 1978-1984, „Piastowskie Lato Poezji”. W ramach prowadzonego przez siebie Klubu Literackiego przy MOK, który powstał w połowie lat 80., skupił wokół idei warsztatowej i wydawniczej następujących twórców: Krzysztof Grzechowiak, Maciej Krzyżan, Jarosław Mikołajewicz, Sławomir Kuczkowski, Krzysztof Pelc, Jagoda Błaszczyk, Renata Góralczyk, Magdalena Wiśniewska, Arkadiusz Zakęs, Piotr Zieliński, Anna Trzaskawka, Anna Piskurz. Od połowy lat 80. zawodowo związany z Poznaniem. Był ostatnim sekretarzem redakcji poznańskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Nurt” (1986-1989) oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym ogólnopolskiego dwutygodnika literackiego „Nowy Nurt” (1994-1995). Przez 15 lat związany z redakcją poznańskiego dziennika „Głos Wielkopolski” (1989-2003), dla którego, między innymi, zakładał terenowe oddziały „Głosu” w Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu, Koninie i Gorzowie Wielkopolskim. Laureat poznańskiego Medalu Młodej Sztuki z roku 1988 za reportaże literackie. Absolwent filologii polskiej UAM. Poeta, prozaik, fotograf, dziennikarz, nauczyciel akademicki, redaktor książek literackich. Należy do bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP). Od 35 lat związany artystycznie, literacko i towarzysko z bydgoską Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego.

W roku 2009 podjął współpracę z WBPiCAK w Poznaniu jako autor serii wydawniczej pn. Fotografowie Wielkopolski. Seria ta zawiera 25 publikacji, w których autor przybliżył sylwetki i poglądy żyjących fotografów z Poznania i Wielkopolski. Są to: Waldemar Śliwczyński, Paweł Kosicki, Maciej Frankowski, Piotr Chojnacki, Bogusław Biegowski, Robert Andre, Stefan Wojnecki, Jerzy Mianowski, Wojciech Beszterda, Monika Pogorzelec i Bartłomiej Król, Mariusz Forecki, Lech Szymanowski, Maciej Mańkowski, Paweł Szott, Henryk Król, Sławomir Skrobała, Mariusz Hertmann, Franciszek Kupczyk, Stanisław Kulawiak, Anna Kędziora, Filip Springer, Maciej Fiszer, Bartosz Nowicki, Michał Koralewski, Marianna Michałowska. Koordynatorem tego projektu wydawniczego z ramienia WBPiCAK był Władysław Nielipiński. W latach 2012-2016 Krzysztof Szymoniak opublikował trzy tomy esejów poświęconych sprawom i problemom fotografii („Fotografioły”, „Fotografioły 2 i  „Fotografioły 3”), a w roku 2016 ukazała się jego dwutomowa monografia medioznawcza „Bez przysłony, poświęcona w całości historii i przemianom ogólnopolskiego czasopisma wydawanego przez 13 lat we Wrześni pod nazwą „Kwartalnik Fotografia”. Czarno-białe fotografie Krzysztofa Szymoniak od kilku lat trafiają na okładki książek ukazujących się w ramach Biblioteki TOPOS-u. Autor indywidualnych wystaw fotograficznych (Kępno, Wągrowiec, Gniezno, Bydgoszcz, Kalisz, Konin, Sopot) oraz uczestnik wystaw zbiorowych. Z okresu współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury (2007-2010) pochodzą trzy zbiory rozmów jego autorstwa, poświęcone amatorskiemu ruchowi artystycznemu Gniezna: „Rozmowy w ciemniˮ (fotografia), „Rozmowy na dwa głosyˮ (chóralistyka) i „Rozmowy przy sztaludzeˮ (plastyka). W pierwszej i drugiej dekadzie tego wieku współpracował z czasopismem internetowym „Zeszyty Poetyckieˮ redagowanym przez Dawida Junga.

Od roku 2000 – wykładowca akademicki. W Instytucie Językoznawstwa UAM uczył dziennikarstwa, twórczego pisania, wiedzy o mediach i wiedzy o fotografii. Publikacje naukowe w zakresie językoznawstwa, medioznawstwa i  wiedzy o fotografii. Autor tekstów otwierających albumy i katalogi wystaw fotograficznych oraz antologie poetyckie i książki literackie. Na swoim koncie ma także wiele recenzji literackich i teatralnych. Jest współautorem haseł (od tomu 37 do tomu 50), które znalazły się w „Praktycznym słowniku współczesnej  polszczyzny” zrealizowanym pod redakcją profesor Haliny Zgółkowej (Wydawnictwo Kurpisz, Poznań 2005).

Opublikował zbiory wierszy: „Żony poetów” – 1985, „Oszustwo” – 1987, „Czarna rzeka” – 1990, „Martwa natura z człowiekiem” – 2001, „Wszędzie, skąd wracałem” – 2006, „29 prac Szymona Słupnika” – 2007, „Światłoczułość” – 2009, „Pokój bez okien” – 2009, „Poemat Amerykański” – 2011, „Strach przed poezją” – 2018 oraz, wspólnie z Krzysztofem Kuczkowskim, książkę poetycką „Stado. Nasza mała metafizykaˮ – 1995.

W roku 2016 opublikował książkę „Rodzina Jarząbków, czyli 14 opowieści na ten sam temat” (rzecz o rodzinie górali z Bańskiej Niżnej, która wychowała i wykształciła muzycznie 11-ścioro dzieci), a w roku 2017 powieść „Osmoza”, której bohater, po opuszczeniu Gniezna, poszukuje nowej małej ojczyzny w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. W lutym 2018 roku, ukazało się trzecie wydanie powieści autobiograficznej „Epizody”. Na całość zbeletryzowanej trylogii autobiograficznej Krzysztofa Szymoniaka składają się trzy tomy: „Epizodyˮ, „Apropakˮ i „Pustelniaˮ. Dwa ostatnie, niemal w całości poświęcone sprawom Gniezna oraz gnieźnieńskiemu okresowi życia i twórczości autora, istnieją na razie tylko w wersji elektronicznej (pdf). Najnowszą książką z roku 2018 jest literacki reportaż (dokument) pt. „Negatywˮ, którego akcja dzieje się na Lubelszczyźnie, na Górnym Śląsku i w Wiedniu. W tak zwanej literackiej szufladzie autora istnieją też – znane niestety tylko kilku osobom z kręgu jego przyjaciół, a rozgrywające się współcześnie w Gnieźnie i najbliższej okolicy – powieści: „Usta Leny K., czyli życie i śmierć Jana Pustelnika”, „Intymne życie królików” oraz „Rozmowa do szuflady”.

Książki fotograficzne:

Fotografioły. Okołofotgraficzne ćwiczenia umysłowe  PDF>>>.

Fotografioły 2. Okołofotograficzne ćwiczenia umysłowe PDF>>>.

Fotografioły 3. O czym jest fotografia? PDF >>>   


Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: